SEÇİMİN GALİBİ GAYRİMENKUL OLACAK MI?

Türk inşaat sektörünün güçlü isimleri Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi. İnşaatçıların çoğu, sonuçların ekonomiye ve gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacağı konusunda hemfikir

SEÇİMİN GALİBİ GAYRİMENKUL OLACAK MI?

13 Ağustos 2014 / Posta Gazetesi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanını belirlemek için 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları, inşaat sektörü tarafından sevinçle karşılandı. Haziran 2013’te gerçekleşen Gezi olayları ve Mart 2014’teki Belediye seçimlerinden ötürü durgunluk dönemi içine giren sektör, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sona ermesiyle rahat bir nefes aldı. Sektör temsilcileri, bundan sonraki süreçte ertelenen konut taleplerinin alıma dönüşeceği ve gayrimenkul sektörünün büyüyeceğini düşünüyor.

‘Ertelenen talepler alıma dönüşür’

Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları, halkın istikrar ortamının devam etmesini istediğini gösterdi” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesiyle istikrarın devam edeceğini dile getiren Süleyman Çetinsaya, bunun ülke ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Seçim sonuçlarından gayrimenkul sektörünün de olumlu yönde etkileneceğini anlatan Çetinsaya, sektörde ertelenen bir talebin olduğunu ve bu talebin artık alıma dönüşeceğini ifade etti.

 ‘İstikrar kazandı’

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle sonuçlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demokrasinin eksiksiz olarak işlemesi ve toplumun çeşitli kesimlerinin temsili bakımından cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde farklı adayların yarışta bulunması ülkenin siyasi olgunluğu açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Dumankaya, “Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanı seçimi ilk kez doğrudan halkın oyları ile gerçekleştirildi. Bu noktada seçimin ve çıkan sonucun, halkın iradesini yansıtması bakımından son derece önemli olduğu düşüncesindeyim. Seçim sonuçları açıkça ortaya koymuştur ki; halkımız, elde ettiğimiz istikrar ortamının devamı yönünde, bir kez daha, net bir tavır göstermiştir” açıklamasında bulundu.

 ‘Gayrimenkul sektörü büyür’

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, seçimin ilk turda sonuçlanmasının ekonomi açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Halk bir kez daha oyunu istikrardan yana kullandı. Bu sonuçlar hem ekonomiyi hem de gayrimenkul sektörünü büyütür” dedi. Tamer Özyurt, “Türk halkı sandığa giderken öncelikli olarak ekonomiyi dikkate alıyor. Seçim sonuçları halkın oyunu bir kez daha istikrardan yana kullandığını göstermiştir. Ortadoğu ve Basra Körfezi’ nde bu kadar karışıklık yaşanırken, Ortadoğu ve Basra’nın coğrafi konum olarak tam kalbinde yer alan Türkiye’de istikrarın bir kez daha tasdiklenmesi, halkın liderinin arkasında olması o bölgelerdeki yatırımcıları Türkiye’ye çekecektir. Seçimlerin hemen sonrasında birkaç hafta içerisinde ekonomideki bu hareketlilik ciddi anlamda hissedilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Faizler düşmeye devam eder’

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Dündar ise, belirsizliğin ortadan kalktığını söyleyerek, gündemin siyasetten tekrar ekonomiye döndüğünü belirtti. Faizlerdeki düşüşün de devam edeceğini sözlerine ekleyen Bilent Dündar, bunun da gayrimenkul satışlarını hareketlendireceğini vurguladı.