Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattı 48 ayda tamamlanacak!

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattı 48 ayda tamamlanacak

Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattı 48 ayda tamamlanacak!

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattı 48 ayda tamamlanacak. 15 kilometre uzunluğunda birbirine paralel geliş ve gidiş hattından oluşacak olan havaray projesinin başlangıç noktası Söğütlüçeşme-Beylikdüzü Metrobüs hattına entegre olacak şekilde Sefaköy'den başlayıp kuzey istikametine Halkalı Caddesi ve Hürriyet Bulvarı'nı takip ederek kuzeye uzanarak Fatih Terim Stadyumu'nda sona erecek.

Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray hattının bölgedeki trafiği büyük ölçüde rahatlatması bekleniyor. Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs hattı, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu 2. etabı olan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattı, yapılması planlanan Ataköy-İkitelli Sanayi-Olimpiyat Köyü metrosu bu ulaşım ağının en önemli bölümleri olacak. 

48 ayda tamamlanması planlanıyor

Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı proje ve inşaat aşaması olarak iki aşamadan oluşacak. Proje ve inşaatın tamamlanması ile beraber işletmeye alınıp halkın kullanımına sunulacak. Proje ve inşaat süresi toplam 48 ay olarak planlanıyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konu ile yaptığı açıklama ise şöyle; 

“İstanbul ili Küçükçekmece, Başakşehir ilçesi Sefaköy (Küçükçekmece) – Başakşehir arası mevkiindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafıdan yapılması planlanan Sefaköy Halkalı Başakşehir Havaray Hattı projesi ile ilgili olarak İstanbul Valiliğimize sunulan dosyayı PTD Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”