Şehir hastaneleri yatırımları 20 milyar dolar sınırına dayandı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 18 şehir hastanesi projesinin sözleşmesinin imzalandığını belirterek, bu hastanelerin yatırım bedelini ise 19.9 milyar TL olarak açıkladı.

Şehir hastaneleri yatırımları 20 milyar dolar sınırına dayandı

Türkiye hastane yatırımları alanında büyük bir sıçrama yaşıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ sözleşmesi imzalanan 18 proje bulunduğunu ve bu hastanelerin sözleşme tarihindeki bedellerinin de 19.9 milyar TL düzeyine ulaştığını söyledi. 

Yozgat ve Mersin hastaneleri 2020'den önce hizmete açılacak
Sağlık Bakanı Akdağ, Yozgat ve Mersin şehir Hastanelerinin bu yıl içinde hizmete açılacağını ve özel sektörün işin içine girmesiyle sürecin dinamizm kazandığını vurgulayarak: "Bu yatırımlar 2017-2018 gibi hizmete alınacak. 2020 yılına kalmayacak inşallah..." dedi.

Şehir hastaneleri yatırımları 20 milyar dolar sınırına dayandı

Sözleşme bekleyen hastaneler
Yüksek Planlama Kurulu'nda bekleyen Hastane projeleriyle birlikte toplamda 41 bin yatak kapasitesine ulaşılacağını ve sağlığın ertelenemez bir ihtiyaç niteliği taşıdığını söyleyen Bakan Akdağ, kamu-özel sektör iş birliği projelerinin de önemine dikkat çekti. Akdağ, yükleniciye 25 yıl boyunca ödeme yaptıklarını ve riskin özel sektör tarafından üstlenildiğini de hatırlatarak: "Bu model iyi anlaşılmalı. Süreç iyi yönetilmeli. Buna karşı çıkanlar olduğunu biliyoruz. Sağlık ertelenemez bir ihtiyaçtır..." şeklinde konuştu.