Şehir Hatları'ndan açıklama: Onlar vapur değil gemi

İstanbul Şehir Hatları Turizm San. Tic. A.Ş yoğun eleştiriler alan yeni vapurlar hakkında bir açıklama yaptı. İşletme: "İstanbul vapurları dolaşmaya devam edecek." ve "Yeni araçlar vapur değil gemi" dedi

Şehir Hatları'ndan açıklama: Onlar vapur değil gemi

İstanbul'da geçen hafta içinde seferlere başlayan Şehir Hatları vapurlarına yöneltilen eleştiriler üzerine bir açıklama yapan İstanbul Şehir Hatları Turizm A.Ş., eski vuparlarda güvenlik sorunu olduğunu iddia etti. Habertürk'te yayınlanan habere göre, işletme, "açık hava olmadığı" iddialarını da reddederek: "Açık güverte var, martılara simit atılabilir..." dedi. 

Bu araçlar vapur değil gemi
Şehir Hatları'ndan yapılan açıklamada, seferlerine başlayan 3 adet yolcu gemisinin, İstanbul ile özdeşleşen ve kentin simgesi haline gelen vuparların yerini alacağı söylentileri de reddedilirek şu açıklamalara yer verildi: 

" Hizmete alındığı tarihten bu yana titizlikle yeni gemiler ifadesi kullanılması bu yeni araçların vapur olmadığını ve vapurun alternatifi de olmadığını göstermeye dönüktür. İstanbul’un vapurları Boğaz’ın sularında olmaya hep devam edecek.

"Double ended tipindeki gemilerimizdeki oturma kapasitesinin yaklaşık yüzde 30’unu açık alanlardaki koltuklarımız oluşturmaktadır. 200 kişilik dış mekân oturma kapasitesine sahip yeni gemilerde martılara simit atmaya da, dolaşmaya da, Boğaz’ın en havalı yerinde İstanbul’un havasını içimize doldurmaya da yeterli alan bulunmaktadır.”

Yan balkon güvenli değildi
“Yan tarafta koltuk olmaması konusu da yolcularımızın güvenliğiyle ilgili. Zira giriş katı diye tabir edilen ana güverteye yan açık alanlarda bulunan klasik vapurlardaki koltuklar manevra sahasına yakın alanlarda olduğundan gemilerin iskeleye yanaşması sırasında yaralanmalı kazalara neden olabiliyor. Yeni gemilerimizde bu sorun da önemli ölçüde ortadan kalkmış olacak. Bu yeni gemilerle engelli vatandaşların kullanımına uyumlu, hızı ve güvenliği artırılmış yolcu geçişi sağlamak, manevralarda oluşan zaman ve yakıt kayıplarını ortadan kaldırmak, çevre ve hava kirliliğini azaltmak ve yakıt sarfiyatını düşürmek amacındayız.”