Şehir kendini dönüştürüyor

Geleceğin Şehri Sempozyumu'nun açılışında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 'Şehir kendini dönüştürmeye başladı.' dedi

Şehir kendini dönüştürüyor

Geleceğin Şehri Sempozyumu'nun açılışında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 'Şehir kendini dönüştürmeye başladı.' dedi.

Geleceğin Şehri Sempozyumu
Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi'nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği "Geleceğin Şehri Sempozyumu"nun açılış töreni gerçekleşti. 2 gün sürecek sempozyumun açılış töreni YTÜ Davutpaşa Kampüsü 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Prof. Dr. Mazhar Bağlı konuştu
Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi'ni ve merkezde yapılan faaliyetleri anlatan sinevizyon gösteriminin ardından başlayan programda ilk konuşmayı Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı yaptı. Konuşmasında mimarinin önemine dikkat çeken Bağlı: 'Eğer insan - mekân ilişkilerini doğru kurmak istiyorsak ilk okumamız gereken, mimaridir. Soyut olanı somutlaştırma konusunda mimari, bütün alanların üstünde bulunuyor. Modern dünyanın en büyük handikapı tek tipleşmedir. İnsanlar da bunu bir tehdit olarak görüyor ve buna direniyorlar.' şeklinde konuştu.

Şehir kendini dönüştürüyor
Konuşmasında Şehir Düşünce Merkezleri'nin kentsel dönüşüm sürecinde oynadığı role değinen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da 2009 yılında Esenler'in İstanbul'da suç işleme oranında ilk 3'te bulunduğunu, bugün ise son sıralarda yer aldığını söyledi. Göksu: 'Eğer biz o şehre bakarken, şehre sadece sokaklardaki betonlara bakarak görmüş olsaydık, aynı mekanizma devam ediyor olacaktı ama şehri bütüncül pencereyle ele aldığımızda; şehrin sosyal ve kültürel hayatını, mekansal tasavvurunu ona göre dizayn etmeye başladığımızda, şehir kendini dönüştürmeye başladı.' diye konuştu.