Şehir Plancıları Odası'ndan "acele kamulaştırma" yorumu

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yapılan ve 30 köy ve mahalleyi kapsayan "acele kamulaştırma" kararını değerlendiren Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Karademir girişimin uygulanabilir olmadığını söyledi

Şehir Plancıları Odası'ndan

İstanbul-İzmir Otoyolu projesi kapsamında Bakanlar kurulu Kararı ile alınan ve Bursa ile Balıkesir şehirleri sınırları içerisinde yer alan 30 köy ve mahallenin acele kamulaştırılmasını öngören kararın yankıları sürüyor. Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay konsorsiyumu tarafından yürütülen projenin geçeceği beldeleri kapsayan dev kamulaştırma ile ilgili bir açıklama yapan Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Hakan Karademir, "acele kamulaştırma" kanununun yurt savunması ve olağanüstü durumlar halinde Bakanlar Kurulu kararı ile uygulanabileceğini hatırlattı.

 

Şehir Plancıları Odası'ndan

 

Acele kamulaştırma ve yurt savunması şartı
Karademir, acele kamulaştırma kanununun sınırlarının belli olduğunu ve daha önceki süreçlerde özellikle kentsel dönüşüm deneyiminde sıklıkla başvurulduğunu hatırlatarak:

"Ancak kanun istenilen biçimde esnetilecek bir yapıya sahip değil. Bu tarz projelerde kullanılması ise şaşırtıcıdır. Mega projeler beraberinde rant kaygısını da getiriyor. Bunun örneklerini daha önce, 2. Köprü projesinde, halen de 3. Köprü projelerinde hissedebiliyoruz. Birileri acele ettiriyor..." ifadelerini kullandı. 

Acele kamulaştırmada rant şuphesi
Otoyol çalışmaları kapsamında kamulaştırma faaliyetlerinin zaten yürütüleceğini ancak uygulanmakta olan kamulaştırma için "acele kamulaştırma" kanununun tartışılması gerektiğini belirten Karademir, Bakanlıkların ya da idarelerin bir an önce hayata geçirmek istedikleri tartışmalı yerlerdeki projeler için bu kararı almalarını eleştirdi. 

Proje verimli tarım arazilerinden geçiyor
İstanbul-İzmir otoyolu projesinin Bursa'daki en verimli ve birinci sınıfı tarım topraklarından geçtiğini ve bu yola bakan alanda hayata geçirilecek organize sanayi projesinin de çalışmalarının sürdüğünü belirten Karademir:

"Bu alanlar korunması gereken alanlardır. Verimli arazilerin ranta açılması ve tahrip edilmesi tehlikesi ile karşı karşıyayız..." dedi.