Şehirlerin kurtuluşu için "yeşil önlem"

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, yeşil önlemler alınmazsa dünya şehirlerinin 2050'de yaşanmaz hale gelebileceğini söyledi. Ilıcalı: "Önlem alınmazsa bizleri daha stresli bir hayat bekliyor..." dedi

Şehirlerin kurtuluşu için

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı, çevre dostu yeşil binalara yönelik çözümlerin dikkate alınmaması halinde 2050 şehir yaşamının zorlaşacağını söyledi. Yoğun yapılaşma, trafik, sel baskınları, hava kirliliği ve enerji ve su kaynaklarındaki azalma gibi çok sayıda sorunla mücadele etmek zorunda kalan kent insanı için yeşil çözümlerin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Ilıcalı: "Çevre dostu bina ve kentler, trafik ve strese önemli çözüm alternatifleri sunabilir..." dedi. 

2050'de stresi azaltma şansımız var
Bina ve altyapı sistemlerinin sürdürülebilirlik kriterlerine uygun şekilde inşa edilmesi açısından önümüzdeki yılların kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Ilıcalı 2050 yılını kritik bir tarih olarak verdi. Ilıcalı, 2050'de dünya düfusunun yüzde 60'ının kentlerde yaşamaya başlayacağını belirterek:

"Önlem alınmadığı takdirde 2050 yılında insanları daha stresli bir hayat bekliyor. Çünkü 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’ı kentlerde yaşayacak ve kentleşme oranı arttıkça sorunları da katlanarak büyüyecek" şeklinde konuştu. 

Ilıcalı ayrıca, kentleşme oranının her geçen gün arttığı bir dünyada sürdürülebilir ve yeşil kentler yapılacak yatırımın, ülkenin kendi doğal kaynaklarına yatırım anlamına geldiğini de vurguladı. 

Altensis yeşil bina hizmeti veriyor
Altensis firmasının bugün itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 60'ın üzerinde projeye yeşil sertifikalandırma yaptığı üzerinde de duran Ilıcalı, LEED sıralamasında Türkiye'nin dünyada ilk 10 ülke arasına girmesine rağmen, inşaat sektörünün büyüme hızına yaklaşamadığını vurguladı. 

Firma Bilgisi: Altensis