Şehirlerin ve camilerin silüeti düzenlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde yapıların silüetinin düzenleneceğini açıkladı

Şehirlerin ve camilerin silüeti düzenlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde yapıların silüetinin düzenleneceğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sağlıksız yapılar ile depreme dayanıksız yapılara değinerek, ''Ciddi bir deprem riski karşısında birçok şehirdeki, evlerimiz, konutlarımız, iş yerlerimiz yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. 1999'dan önce yapılmış, ruhsatını almış yapılarımızın büyük bir çoğunluğunun tehlike içerisinde olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Çalışmalar yapılıyor

Bakan Özhaseki, kimliğimizi yansıtan mimari silüetlerin nasıl olacağı, bir şehir silüetinin nasıl olacağı, içindeki yaşam biçimlerinin nasıl olacağı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti. Bundan sonra şehirleri yıkıp geriye gitmenin mümkün olmadığına işaret eden Özhaseki, bundan sonrası ile ilgili gelişmelerle çok rahat 'uydu kentler' vasıtasıyla kimlikli kentler oluşturabiliriz dedi. 

Özhaseki, ''İki sağlıklı kentler oluşturabiliriz. Üçüncü olarak da bunu çok değişik isimlerle veriyoruz ama 'akıllı kentler' diyebiliriz, 'yeşil kentler' diyebiliriz, 'ekokentler' de diyebilirsiniz. Bunlar da oluşacak. Yani yağan suyu bile alıp dışarıya heder etmeyen, enerjisini kendi üreten, kendi içerisinde dışarıyı çok kirletmeyen, atıklarını değerlendirebilen, tabiatla iç içe doğal bir yaşam biçimini de önceleyen bir kent modeli ortaya çıkarabiliriz. Şu anda onun üzerinde çalışıyoruz zaten değişik örnekler var." diye konuştu. 

Camiler konusunda özel bir çalışma yürütülüyor

Bu uygulamayı sadece "akıllı kentler" konseptinde yapmadıklarını belirten Özhaseki, Diyanet İşleri Başkanlığı ile de camiler konusunda özel bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.