Sektör daraldı, kitaba ihtiyaç var

İnşaat sektörünün daraldığını söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, sektörü düzenleyecek bir kurallar bütününe ihtiyaç olduğunu belirtti

Sektör daraldı, kitaba ihtiyaç var

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı özel sohbet toplantısında inşaat sektörünün bir hayhi daraldığını söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, sektörü düzenleyecek bir kurallar bütününe ihtiyaç olduğunu belirtti. 

İnşaat sektörü için kara kitap
Toplantıda, Türkiye'de belli bir şey olmak için, belirli kriterlere ve ehliyete ihtiyaç bulunduğunu, ama müteahhitlik için böyle bir gerekliliğin bulunmadığını belirten Zeybekçi: 'İnşaat sektörü bayağı daraldı. Gayrimenkul rantı endişelerimiz var. Bu endişeleri dile getirirken, sektörün de önünü kapamamak lazım.' şeklinde konuştu. Türkiye inşaat sektörünün ve yöneticilerinin bir kara kitaba ihtiyacı olduğu üzerinde de duran Ekonomi Bakanı, bu kitabı, baştan sona her şeyin tanımlandığı, inşaat sektörünü tenkik anlamda disipline edecek bir kitap olarak tanımladı.

Türkiye ve doğalgaz krizi
Zeybekçi, açıklamasında Rusya ile yapılan doğalgaz ticaretinde alışverişin TL olarak yapılmadığını, bu durumun da krize neden olduğunu söyleyerek: 'Aldığımız enerjinin yarısın TL olarak ödeyip, onlar bizimle yaptığı ticareti TL olarak ödese, krizden etkilenmeyecektik. Peki niye olmadı?  Bankacılık sistemlerinin bu konuyla ilgili belirli kesimlerin direnci var. Çankaya'da dip dibe 2 banka arası döviz transferi yapın, gidip gelmesi gereken güzergah var.' şeklinde konuştu.