Sektör için en büyük tehlike: Arsa fiyatları

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gayrimenkul sektörünü bekleyen en büyük tehlikenin, rasyonel olmayan arsa fiyatları olduğunu söyledi

Sektör için en büyük tehlike: Arsa fiyatları

14. Gayrimenkul Zirvesi kapsamında söz alan, Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, gayrimenkul sektörünü bekleyen en büyük tehlikenin, rasyonel olmayan arsa fiyatları olduğunu söyledi. Konut sektöründe bir balondan söz etmenin mümkün olmadığını belirten Yazıcı, buna karşın aynı fiyat kategorisinde üretim yapma zorunluluğunun bir sonucu olarak belli kategorilerde ve belli bölgelerde arz fazlalığı oluştuğunu vurguladı.

Sektör kar marjları daha da düşebilir
Yaptığı açıklamada 'rasyonel olmayan' arsa fiyatlarının sektörü bekleyen en büyük tehlike olduğunu da belirten Yazıcı, sektör yatırımcılarının kar marjlarının yüzde 10-15 düzeylerine düştüğünü ve mevcut göstergelere göre daha da düşebileceğini söyledi. Yazıcı, sektörde son 3 yılda yapılan yasal düzenlemelerle birlikte maliyetlerin daha da artacağını vurgulayarak: 'İnşaat sektörünün her geçen gün kar marjı daralmakta, riskleri artmaktadır. Fiyat ise maliyet ve enflasyona göre o kadar da artmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu gerçeğin doğal sonucu olarak sektörün 4 yıl öncesine kıyasla bugün kendi maliyet yükünü daha fazla taşıdığı ortaya çıkmaktadır. Maliyetlerdeki ve özellikle arsa maliyetleri bu şekilde artarken "erişilebilir fiyatlı orta ve alt kesime konut üretmek" neredeyse imkansızdır, sektör ancak orta üst ve üst gelir gurubunun erişebileceği fiyatta konut üretilebilir durumdadır.' dedi.

Devletin üzerine düşenler
Devlet imar ve planlama çalışmalarını kolaylaştırarak arsa üretimine katkıda bulunması gerektiğin de altını çizen Yazıcı, yeni imar alanlarının planlı bir şekilde yapılaşmaya açılması gerektiğini ve konut üretimine uygun arsanın da "kıt kaynak" olmaktan çıkarması gerektiğini belirtti.

Konut Balonu

Konut balonu kriterlerine uymuyoruz
Açıklamasında, balon ortamında konut fiyatlarının sürekli yukarı doğru ivmelendiği buna karşın maliyetlerin aynı oranda kaldığı ya da çok az azaldığını da belirten Yazıcı: '2011 ocak ayında bu yana konut piyasasındaki maliyet ve satış fiyatları değişimini incelediğimizde Konutta fiyatların farklı endekslere göre %53-%60 arasında arttığını görüyoruz. Konutun fiyatının içindeki en önemli iki maliyet faktörü inşaat maliyeti ve arsa maliyeti : İnşaat maliyetleri bahsi geçen aynı dönemde %38-45 arasında artarken arsa maliyetleri ise yeri , bölgesi ve diğer özelliklerine göre %30-%60 artmış durumda, hatta yer yer daha yüksek artış da görüyoruz. Sonuçta fiyatları maliyetler kadar arttıramayan sektörün kar marjları düşmüştür. Konutta bir balondan söz etmek mümkün değildir' şeklinde konuştu