Sektör ikinci bir indirim bekliyor

Artı Deneyim Kurucu Ortağı Ufuk Kayador, konut satışlarının arzu edildiği anlamda hareketlenebilmesi için konut kredisi faizlerinin daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

Sektör ikinci bir indirim bekliyor

Bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı indirim sektörde memnuniyetle karşılandı. Buna karşın sektör temsilcileri indirimlerin düzeyinin, sektörde ivme yaratacak bir etkiye kavuşması için, faizlerin daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini vurgulamaya başladı.

Kayador: Faizler daha da düşmeli
Artı Deneyim Kurucu Ortağı Ufuk Kayador sektörün arzu edildiği anlamda hareketlenebilmesi için bankalar tarafından belirlenen geçerli konut kredisi faiz oranlarının daha da aşağıya çekilmesi gerektiğini vurgulayarak:

"Geçtiğimiz yıllarda %0,80–0,85'ler düzeyinde olan ve firmaların sübvansiyonuyla daha da aşağılarda uygulanan aylık faiz oranları o dönemlerde satışları ciddi anlamda körükleyici bir faktör olmuştu." dedi. Konut kredi faizlerinde bankaların bu düzeylere yaklaşmasının yatırımcı firmalara ilave katkıda bulunma şansı sunacağını da dile getiren Kayador:

"Aylık faizlerin daha da aşağılara çekilmesi durumunda sektörümüzde gerçek anlamda hareketlenmenin yaşanabileceğine inanıyoruz" dedi. 

Faiz hareketliliği stokların erimesine katkı yapacak
Artı Deneyim Kurucu Ortağı Sevgi Güngör Uyanık da satışların hareketlenmesi ile birlikte geliştirici firmaların üzerindeki stok yükünün önemli oranda azalacağına da dikkat çekerek:

"Konut kredisi faizlerinin düşmesi inşaat ve emlak sektörünü canlandırır. İnşaat sektörünün canlanması ekonominin de canlanması demektir" şeklinde konuştu.