Sektör, konut satışlarındaki düşüşü nasıl yorumladı?

Konut satışlarında Temmuz 2016 döneminde yaşanan ani düşüş küçük çaplı bir şok etkisi yaptı. Uzmanlar buna karşın, satışların önümüzdeki dönemde toparlanacağına dikkat çekti

Sektör, konut satışlarındaki düşüşü nasıl yorumladı?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Temmuz ayına ait konut satış verileri, sektörde küçük çaplı bir şok etkisi yarattı. 15 Temmuz darbe süreci ve ekonomi dinamiklerinin etkisiyle kısmen de olsa beklenen bu düşüşe temkinli bir biçimde yaklaşan sektör, özellikle yılın geri kalan aylarında hızlı bir toparlanma bekliyor.

Yılın geri kalan ayları kritik önemini koruyor
Temmuz ayında yapılan toplam satışların yüzde 30'luk kısmının ipotekli satış olduğunu hatırlatan Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol, Temmuz rakamlarının yılın en düşük düzeyine işaret ettiğini, bu etkide de resmi tatiller, ülkede yaşanan belirsizlikler ve tatil sürecinin etkili olduğuna vurgu yaptı.

Konut satışında rekor umudu tükenmedi
Erol, geçen yıl ülke genelinde toplam 1 milyon 289 bin konut satışının gerçekleştiğini ve 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek sıçramayla birlikte bu rekora doğru adım atılacağını belirterek:

"Son bir yıl içinde ülkemizin yaşadığı belirsizliklere rağmen konut satışlarında istikrarlı bir çizgi izlediğini söyleyebiliriz. Tabi bu gidişatta düşen faiz oranları, ev almak isteyenlere sağlanan devlet desteği ve proje geliştiricilerin bankalarla yaptıkları işbirlikleri neticesinde sağladıkları ödeme kolaylıkları yatırımcıyı teşvik edecek ve rakamların artmasına zemin hazırlayacak..." şeklinde konuştu.