Sektör temsilcileri Bakan Fatma Güldemet Sarı ile buluştu

İnşaat sektörünün önde gelen iki kuruluşu Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile İnşaatçılar Derneği (İNDER) Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’yı ziyaret etti. Bu ziyaretin hemen ardından Bakan Sarı, Fikirtepe Platformu temsilcileriyle de bir araya geldi.

Sektör temsilcileri Bakan Fatma Güldemet Sarı ile buluştu

Geçtiğimiz Çarşamba günü Emlakwebtv Genel Yayın Yönetmeni ve Posta Gazetesi Emlak Editörü Bülent Yoldaş, Posta Gazetesi’ndeki köşe yazısında sektör temsilcilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’dan randevu talep ettiğini yazmıştı. İşte bu görüşme bu akşam saat 16:00 ile 17:00 arasında gerçekleşti. Görüşmeye KONUTDER ve İNDER temsilcileri katıldı. 
Bakan Fatma Güldemet Sarı’ya ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde sektörün birikmiş sorunları da ele alındı. Buluşmada sektörün inşaat ruhsatlarının müktesep hak kabul edilmesi ve imar yönetmeliklerinin yeniden ele alınması gibi başlıkların görüşüldüğü öğrenildi.
KONUTDER ve İNDER görüşmeden olumlu ayrıldı. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini belirterek, “Sayın Bakanımız ne belediyecilikten geliyor ne de bürokrasiden. Kendisi bir mimar. Dolayısıyla sektöre daha kreatif yaklaşıyor. İşler nasıl daha kaliteli olur diye yaklaşıyor. ‘Devleti sektörlere karşı nasıl koruruz?’ diye bakmıyor. Aksine, ‘devlet sektöre nasıl katkıda bulunur, ekonomi nasıl daha canlandırılır bakış açısına sahip” diye konuştu. 
Sektörün uzun bir aradan sonra karşılıklı görüş alışverişinde bulunabileceği, sorunları birlikte ele alıp çözebileceği bir Çevre ve Şehircilik Bakanı’na kavuştuğunu dile getiren Çelik, sektör temsilcileri olarak görüşmeden olumlu ayrıldıklarını kaydetti.
Türkiye’nin özel sektör eliyle gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm proje alanı olan Fikirtepe’de yatırım yapan inşaatçılar ise biraya geldikleri Fikirtepe Platformu olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile görüşüyor. Fikirtepe temsilcileri’nin bakana aktaracakları başlıklar arasında ise, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan aksaklıklar, Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili yönetmeliklerin yeniden ele alınması, kentsel dönüşüm alanlarında anlaşmazlıkların çözümü ve Kentsel Dönüşüm İhtisas Mahkemeleri’nin kurulması yer alıyor. Bu akşam saat 17:30 civarında başlayan bu görüşmenin detaylarını emlakwebtv’den takip edebilirsiniz.