Sektör temsilcileri faiz oranlarının indirilmesini değerlendirdi

Sektör temsilcileri bankaların faiz oranlarını yüzde 1'in altına indirmesini değerlendirdi

Sektör temsilcileri faiz oranlarının indirilmesini değerlendirdi

Sektör temsilcileri bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına indirmesini değerlendirdi. 

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt: “Faizlerin Türkiye genelinde düşmesini bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın yaptığı faiz indirim çağrısının ardından bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, gayrimenkul sektörüne ve beraberinde birçok sektöre büyük bir hareket kazandıracak. Konut sektöründe son zamanlarda yapılan kampanyalar haksız rekabete sebep oluyordu. Bankaların bir bir faiz indirimine gitmesiyle gayrimenkul üreticileri de önünü artık daha rahat görebilecek. Pek çok banka faiz oranını yüzde 1'in altına indirerek, hem üreticiye hem de tüketiciye rahat bir nefes aldıracak. Faizlerin Türkiye genelinde düşmesini bekliyoruz. Böylelikle herkes kendine göre yeni kampanyalar düzenleyerek, sektörün ve piyasaların canlanmasına da katkı sunabilecek. 

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar: “Faiz indirimleri herkese nefes aldıracak”

Bankaların faiz indirimine gitmesinin, emlak sektöründe çok kısa sürede olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Pek çok bankanın faiz indirimine gitmesi önce yatırımcılara daha sonra da bizlere rahat bir nefes aldıracak. Bekleyen talepler harekete geçecek İnsanlar ev almak istediği halde yüksek taksitler nedeniyle bu isteklerini gerçekleştiremiyorlardı. Uzun vade yüksek faiz ev edinme iştahını azaltıyordu. Şimdi faizler düştü, vadeler uzadı ve tüketici dostu bir piyasa oluştu. Bu nedenle ev almak isteyenlerin önünde bir engel kalmadı. Tüketici 3 avantajla ev almaya gidebilir. Düşük faiz, uzun vade ve indirimli fiyat gibi. Biz tüm bunlara ek olarak birde tek fiyat kampanyası başlattık. Bu tür firma içi avantajlar da konut alıcısı için elini rahatlatan kolay alım sağlayan imkanlar sunması nedeniyle önemli bir fırsat. Yaşanan bu hareketlilik ile ev alım kararını erteleyen yatırımcılar kararlarını tekrar gözden geçirecek. Devletimiz sektörün sıkıntıya girmemesi için bugün olduğu gibi her zaman bir formül bulmuş ve gerekli önlemleri almıştır. Biz de alınan bu tedbirler için devlet yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Emlak sektörü pek çok sektöre yön vererek, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu zor günleri emlak piyasasında yaşanan hareketlilik ile çok kısa zamanda atlatacağımıza inancımız tam. 

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan: “Faiz indirimleriyle gayrimenkul piyasası hareketlenecek”

Bankaların, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın faiz indirimi çağrısın cevap vermesini memnuniyetler karşılıyoruz. Konut faizlerindeki indirimin gayrimenkul piyasasına büyük bir canlılık kazandırmasını bekliyoruz. Bankaların faiz indirimine gitmesi demek, yatırımcının daha rahat konut alabilmesinin yolunu açmak demektir. Biz konut üreticileri de alacağımız indirimlerle yeni kampanyalar düzenleyebileceğiz. Böylelikle hem üretici olarak bizler hem de yatırımcılar bu durumdan karlı çıkacak. Gayrimenkul sektörü ve dolayısıyla inşaat sektörünün dinamik kalması Türkiye ekonomisi için olmazsa olmaz kurallardan biridir. Dolayısıyla gayrimenkul sektörüne yapılan yatırımlar Türkiye ekonomisine yapılmış sayılır.


Almalar, İskurt ve Nergo Ortak Girişim Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç: Psikolojik eşik kırıldı

Sektörde başlayan faiz düşüşüne bankaların da katılması yerinde bir uygulama oldu. Konut talebi olan birçok vatandaş faizlerin düşüşünü fırsat bilerek talebini alıma dönüştürüyor. Bu durum bizim Kartal'da yükselen Hill Kartal projemiz içinde geçerli. Faizde  psikolojik sınır yüzde 1'in altı olarak dikkat çekiyordu. Şimdi bu psikolojik eşik hem inşaat firmaları bazında hem de bankalar bazında  kırılmıs oldu. Alınan faiz indirimi kararı gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olacak. Son dönemde yapılan kampanyalarla hareketlenen gayrimenkul sektörü, faiz indirimi kararıyla çok daha iyi bir yola gireceğini düşünüyoruz. Emlak üreticileri, uzun zamandır bankaların faiz indirimine gitmesini bekliyordu. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla da bu talebimiz gerçekleşmiş oldu. Artık hem yatırımcı hem de üretici önünü daha rahat görebilecek.