Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs 2016 dönemine ait konut satış verilerini değerlendiren sektör temsilcileri, satışların daha da yükselmesini beklediklerini söyledi

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mayıs 2016 dönemine ait konut satış verileri, Nisan ayında yaşanan gerileme eğiliminin sonlandığını gösterdi. Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6.4'lük artışla 114 bin 600 konut satıldı. Satış verilerini değerlendiren konut sektörü profesyonelleri ise gelecekten umutlu. Beklentiler satışların daha da yükselmesi yönünde...

Özyurt: Merkez Bankası kararlarının etkisi belirleyici olacak
Türkiye genelinde konut satışlarının artarak devam ettiğini ve özellikle Merkez Bankası'nın üst üste aldığı faiz indirim kararlarının konut satışlarının artmasında etkisi olacağı kanaatini taşıdığını söyleyen Özyurtlar Grubu Başkanı Tamer Özyurt

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

"Faiz indirimi ile gelen banka kredilerinin düşmesinin yanında ayrıca firma bünyesinde gerçekleştirilen vadelendirme sistemi de konut satışların artmasında büyük rol oynadığını tekrar ifade etmek isterim" dedi.

Çehreli: İpotekli konutlarda düşüş dikkat çekiyor

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

Mayıs ayı itibarıyla konut satışlarında artış olduğunu buna karşın banka kredili alımlardaki düşüşün dikkat çektiğini söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli, Merkez Bankası faizlerindeki düşüşün konut alımını canlandıracak konut kredi faizlerine yansımasının büyük önem taşıdığını söyledi. Çehreli genel eğilimin üreticiler tarafından geliştirilen kampanyalara yönelik olduğunu da hatırlatarak: "Önümüzdeki süreçte bu durumun bir miktar değişmesini öngörüyoruz. Düşen gecelik borçlanma faizlerinin daha fazla konut kredisine yansıması olası görünüyor" dedi. 

Bayram: Merkez Bankası kararlarının etkisi

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram da, geçtiğimiz dönemlerde çeşitli vesilelerle talebini erteleyen yatırımcının, özellikle Merkez Bankası'nın indirim kararıyla harekete geçtiğini söyledi. Bu indirim kararının, satışların artmasına neden olduğunu belirten Bayram: "Ayrıca konut satışlarında ki bu artışın, sürekli kendini yenileyen gayrimenkul sektörünün gelişmesine de büyük katkı sağlamasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Alma: En dikkat çekici veri, yabancıya konut satışındaki düşüş

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

Mayıs ayı itibarıyla en dikkat çekici verinin yabancıya konut satışındaki düşüş olduğunu söyleyen Almalar, İskurt, Nergo ORtak Girişim Başkanı Hikmet Alma da, bu düşüşün inşaat firmaları üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığını vurguladı. Alma: " Yabancıda gayrimenkul alma iştahı hala canlı. Buna karşın gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık verilmesine yönelik ülkemizde birtakım çalışmalar var. Yabancı konut alıcısı bu şartların netleşmesini bekliyor. " şeklinde konuştu. 

Hışır: Vatandaşlık hakkındaki belirsizlik yabancıları etkiliyor

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

Yabancıların alımlarındaki düşüşü vatandaşlık haklarındaki belirsizlikle açıklayan bir diğer isim olan Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır da: "Bu durumu yabancıların Türkiye'den konut alırken vatandaşlık şartlarının belli olmamasına bağlayabiliriz. Bizden de konut almak isteyen ama yabancıya vatandaşlık şartlarını görmek istediği için alım talebini bekleten yabancı alıcılar var. Bu nedenle yabancıların konut alımlarındaki azalış aslında bir düşüş olarak yorumlanmamalı" dedi. 

Dündar: "Satışlar daha da artacak"

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da yapılan kampanyalar ve sınırlı da olsa düşen konut kredi faizlerinin alım talebini erteleyen kişileri harekete geçtirdiğini belirterek: "Genel beklentimiz satışa dönüşlerin daha da artacağı yönünde..."ifadelerini kullandı. 

İnan: "Merkez Bankası'nın etkisi"
Türkiye genelindeki konut satışlarının 2016 Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6.4'lük düşüş ortaya koyduğunu belirten CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan da:

Sektör temsilcileri TÜİK verilerini yorumladı

"Bunu bilen yatırımcı özellikle Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesiyle düşen konut kredilerinden yararlanarak parasını konuta yatırdı." ifadelerini kullandı.