Sektör temsilcilerinden Babacan'a yanıt

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın konut tekellerinin ülkeyi çıkmaza sürüklediği şeklindeki açıklamalarına sektör temsilcilerinden yanıt geldi

Sektör temsilcilerinden Babacan'a yanıt

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın dün yaptığı 'üretmeden, yalnızca dış krediyle lüks konut edinme eğiliminin Türkiye'yi çıkmaza' sürükleyeceği şeklindeki açıklamalarına sektör temsicilerinden yanıt geldi. 

Cushman&Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sur, Türkiye'de yılda 1 milyon konut yapılmakta olduğunu, ancak esas sıkıntının hedef kitlenin en yukarıdaki yüzde 25 olmasından kaynaklandığını söyledi. Bu tip bir programın sektörü gelecekte sıkıntıya sokabileceğini belirten Sur, "İnşaatın yerine geçecek bir sektör şu an yok. Sektörün ikamesi bulunmuyor" dedi.

Komşunun tavuğu kaz görünmüş
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik de, yalnızca  bilinirliği fazla olduğu için herkesin inşaat sektörünü karlı olarak gördüğünü, ama bunun bir yanılgı olduğunu söyledi. Çelik, "İnşaat sektörünün maliyetleri sürekli artıyor. Artık eski karlılıklar gözükmüyor. Konşunun tavuğu komşuya, kaz görünmüş" şeklinde konuştu.