Sektörde Balon yok

Yılda 600 bin konuta ihtiyaç olduğunu belirten Ege Yapı Group Patronu İnanç Kabadayı, balon iddialarını reddederek: 'Konutta yatırım durmaz.' dedi

Sektörde Balon yok

EgeYapı Group Patronu İnanç Kabadayı, Türkiye'de yılda 600 bin yeni konuta ihtiyaç olduğunu belirterek balon iddialarını reddetti. Kabadayı: ' Bu nüfusla, bu alım gücüyle zaten konuta ve gayrimenkule yatırımın durma ve azalma şansı söz konusu değil.' dedi.

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın sorularını yanıtlayan İnanç Kabadayı, Türkiye'nin her yıl ortalama 600 yeni konuta ihtiyaç duyduğunu, tüketicinin ise alma talebinin canlı olduğunu söyledi. Kabadayı, son 1-2 ayda Merkez Bankası'nın faiz indiriminden sonra konutta performans artışı yaşandığını da belirterek: 'Tüketici fiyatı sorgulamıyor, tüketici erişilebilirliği sorguluyor. Bu da konut faz oranlarının yüksekliği demek oluyor. Son dönemde bir tartışma oldu. Senetle satışlar çok arttı diye. Niye arttı? Çünkü faiz oranları yükseldi.' şeklinde konuştu.

700 milyonluk yatırım geliyor
Halen Kağıthane, Yedikule ve Beylerbeyi'nde üç proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Kabadayı bu projelerin toplam yatırım büyüklüğünün 700 milyon lirayı bulduğunu sözlerine ekledi. Kabadayı, firmanın ilerleyen dönemlerde Kentsel Dönüşüm sürecinde de aktif bir rol oynamaya başlayacağını söyledi.