'Sektörde değil, bölgesel bazda problemler var'

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, son dönemlerde sektörün cazibesini yitirdiğine yönelik algı faaliyetlerini eleştirerek: "Bölgesel problemleri sektöre mal etmek doğru değil." dedi.

'Sektörde değil, bölgesel bazda problemler var'

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, özellikle son dönemlerde sektörün cazibesini yitirdiğine yönelik algı çalışmalarını eleştirerek, problemlerin alternatif finansman modelleri ve kampanyalarla aşılacağını söyledi. 2017 yılında 1 milyon 405 bin konutluk rekorun kırıldığını ve bu yüksek potansiyele karşın, bölgesel problemlerin tüm sektöre mal edilmeye çalışıldığını dile getiren Elmas: "Bölgesel bazı problemleri tüm sektöre mal etmek doğru değil." dedi. 

10 yıldır konut balonu söylentisi

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, Türkiye gayrimenkul sektörünün durumu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Sektörün içinde bulunduğu olumsuz tablonun kampanyalar ve alternatif finansman modelleri ile aşılabilecek düzeyde olduğunu ve bölgesel sorunların sektöre mal edilme eğiliminin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Altan Elmas: "Bölgesel bazı problemleri tüm sektöre mal etmek doğru değil. Balon söylemi 10 yıldır hiç bitmedi. Bu söylemlerden etkilenenler kaybetti. Ancak konut alanlar hep kazandı." ifadelerini kullandı. 

Sektörün desteklenme zorunluluğu

Gayrimenkul sektörünün merkezi yönetimnde sektörde yükselen maliyetler karşısında ilave destek beklediğini ve bunların başında da KDV düzenlemesinin kapsamının genişletilmesi zorunluluğunun bulunduğunu hatırlatan KONUTDER Başkanı Elmas, konut sektörünün en yüksek KDV alacağı olan sektör konumunda bulunduğunu da belirtti. Elmas: "Konut alıcılarımızın kullandığı konut kredi faizini gelir vergisinden mahsup edilebilmesi imkânı çok önemli ve sosyal devlet anlayışının gereği olarak değerlendiriyoruz. Yabancıya konut satışının beklenen faydayı vermesi için Exim Bank imkanlarından gayrimenkul sektörünün faydalanması da önemli taleplerimizden birisidir." şeklinde konuştu. 

Tüm sektörler mevsimsel baskı altında

Elmas, KONUTDER olarak düzenlik bir biçimde ekonomik konjonktürü takip ve sektörel analiz faaliyetleri yürüttüklerini ve mevsimsel düşüşün her sektör için geçerliliğini korumayı sürdürdüğünü belirterek, 2017 yılının farkının bu sürece Kasım ve Aralık aylarının da eklenmiş olması olduğunu vurguladı. Kasım ve Aralık aylarında yaşanan düşüşlerin altında faizlerin bulunduğu değerlendirmesini de yapan Altan Elmas: "Ocak 2018’de bir önceki yılın Ocak ayına göre İstanbul yüzde 3,5, Türkiye yüzde 1,7 artış yaşadı" şeklinde konuştu. 

İstanbul'un potansiyeli hala çok yüksek

Açıklamasında Türkiye gayrimenkul sektörünün cazibesinin yitirilmeyecek denli güçlü olduğunu, özellikle de İstanbul'un marka değerinin giderek yükseldiğini hatırlatan KONUTDER Başkanı Elmas, dünyanın her yerinden insanların İstanbul'dan konut alma eğilimini sürdürdüğüne di dikkat çekti. Elmas, genç nüfus potansiyeli, evlilik ve boşanma istatistiklerinin yanı sıra, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin de konut ihtiyacını 20 yıllık bir perspektif içinde canlı tuttuğunu belirterek: "Sektör cazibesini kaybetmiyor ama dinamikleri değişiyor. Nüfus artışları ve köyden kentlere göç başka bir evreye geçti. Artık bölgesel merkezler oluşuyor. Konut piyasası Ankara, İzmir, Urfa, Antalya, Samsun ve Bursa gibi illerimizde çok canlı." şeklinde konuştu.

Paranız varsa, konut yatırımı için en uygun dönem

Cebinde parası bulunan vatandaşlar için cazip fırsatlar içeren doğru bir yatırım dönemi içinde olduklarını, özellikle de maliyetlerde yüzde 22'lik artışların fiyatlara yansıtılmadığı değerlendirmesinde de bulunan Elmas, firmaların sıfır faizli çok cazip ödeme olanakları sunduğuna da dikkat çekti. Elmas, kredi faizlerinin düşmesini beklemenin 5 ya da 10 yıllık kredilerde çok anlam taşımadığını da belirterek: "Örneğin 1.17’den kredi kullandınız, yarın faizler yüzde 1 seviyesine düştüğünde daha önceki kredinin yapılandırılması mümkün. Tüketici bu hakkını çok fazla bilmiyor" ifadelerini kullandı.