Sektörde iflasları önleyen hamle: Yeni Tip İmar Yönetmeliği ertelendi

İnşaat şirketlerine yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin 30 Haziran 2017'ye kadar uzatılması kararını değerlendiren Bakan Özhaseki: "Erteleme gelmeseydi inşaat şirketleri zora girecekti..." dedi

Sektörde iflasları önleyen hamle: Yeni Tip İmar Yönetmeliği ertelendi

Kentsel dönüşüm faaliyetlerini sürdüren firmaların büyük ilgi gösterdiği ancak çeşitli sebeplerde yetişemediği "Yeni Tip İmar Yönetmeliği"nin 30 Haziran 2017'ye kadar ertelendiği açıklandı. Erteleme ile birlikte müteahhitler yüzde 25 ek emsal hakkı sunan uygulamadan yararlanmayı sürdürübilecek

Bakan Özhaseki: Bu erteleme son
İmar yönetmeliğini şehirlere göndererek, yeni eklemeler yapılmasını isteyeceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı ÖZhaseki, ekonomideki durum ve inşaat sektöründeki daralma nedeniyle 6 aylık ek süre oluşturduklarını belirtti. Özhaseki: "Ancak bu son ertelemedir. Eğer yapılmasaydı inşaat şirketleri zorluklar yaşayacaktı. Şimdi tüm belediyelere kendi yönetmeliklerini çalışmaları için talimat verildi..." ifadelerini kullandı. 

Uzatma kararı çıkmasaydı iflaslar ve yarım kalan projeler görecektik
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz imzalı habere göre, daha önce 2016 yılı sonuna dek ertelenen Yeni Tip İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından 30 Haziran 2017'ye kadar ertelendi.  Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ertelemenin müteahhitler için ciddi emsal avantajı sunacağını ve dönüşüm yapan firmaların uzatma kararı sayesinde rahatladığını söyledi. Kiraz:

"Bu erteleme gelmesedi iflas eden şirket haerleri ve yarım kalan kentsel dönüşüm projelerini görecektik..." ifadelerini kullandı.