Vatandaşlık hakkı yabancıya satışta sıçrama yaratacak

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yabancı yatırımcılara oturum izni ve vatandaşlık hakkı açıklaması, sektörde memnuniyetle karşılandı.

Vatandaşlık hakkı yabancıya satışta sıçrama yaratacak

Geçtiğimiz ayın sonunda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un belli bir miktarın üzerinde Türkiye'ye yatırım yapan ve 5 yıl süreyle elden çıkarmamak kaydıyla tapuya şerh düşülen yabancılara vatandaşlık hakkı verileceğine ilişkin açıklaması gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı. Benzer uygulamaların yabancı ülkelerde de uygulandığına dikkat çeken uzmanlar, yabancılara tanınan ayrıcalıkların satışları önemli düzeyde artıracağına dikkat çekti. 

Konut sektörü açısından olumlu bir gelişme
Yabancılara Türkiye'den gayrimenkul satın alma imkanı sunan Mütekabiliyet Yasası'nın ekonomiye önemli bir katma değer sunduğunu söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, yatırımcılara alımları cazip hale getirecek düzenlemelerin daha da yüksek bir döviz girdisi sağlayacağına vurgu yaptı. Durbakayım:

"Yabancıya gayrimenkul satışına getirilen teşvikleri destekliyoruz. Yabancılara yapılacak satışların konut fiyatları ve nüfus üzerindi olumsuz bir etkisi olmayacaktır.." şeklinde konuştu. 

 

Sektörde vatandaşlık hakkı heyecanı

 

Türkiye'nin potansiyeli diğerlerinden yüksek
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'nin döviz getiri potansiyel en yüksek ürünü olan gayrimenkul potansiyelinin, potansiyeli çok daha düşük, İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde dahi 2 milyon adedi aştığını belirtti. Türkiye'nin yatırım potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Taş:

"Türkiye diğer ülkelere göre güvenli liman olma özelliğini taşıyor. Diğer taraftan gayrimenkul sektörü büyümü ve değer kazanma potansiyelini de sürdürüyor. Çok daha önemlisi, konutların yapı kalitesi ve yabancı alıcılara sunduğu yaşam kalitesi, talebi daha da yükseltiyor..." şeklinde konuştu.