Sektördeki durgunluk nasıl aşılır?

TÜİK tarafından yayınlanan İnşaat Sektörü Ciro Endeksi'ndeki yüzde 1'lik gerilemeyi değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, durgunluğun konut kredi faizlerindeki düşüş ile aşılabileceğini söyledi

Sektördeki durgunluk nasıl aşılır?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan 2016 yılının birinci çeyreğine ilişkin "İnşaat Sektörü Ciro" endeksindeki yüzde 1'lik düşüşü değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu iç pazardaki daralmanın inşaat sektörüne etkisinin hissedildiğini söyledi.

Konut kredi faizlerinde düşüş zorunluluğu
Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış İnşaat Ciro Endeksi'ndeki yüzde 1'lik küçülmeye dikkat çeken Tellioğlu, sorunun aşılmasında kredi faizlerinin düşürülmesinin önemli bir rol oynayacağına da vurgu yaptı.

Sektördeki durgunluk nasıl aşılır?

2017'de küçülme tehdidi
Tellioğlu, yalnızca inşaat sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik görüşmenin, sektör ve hükümet temsilcileri arasında yapılmasının önemine de dikkat çekerek:

"Geçmiş projelerin bitmesinin ardından sektörün bugünden yeni proje tasarlamamalı ve bunlardan uzak durması 2017'de ciddi bir küçülmeyi tetikleyecektir..." dedi. 

"Merkez Bankası indirim kararı acilen reel sektöre yansımalı"
Açıklamasında faizlerin inmesi ile konut satışlarının rekor düzeye çıkabileceğini ve konut sektöründeki her gelişmenin de ekonomiyi hareketlendirdiğini belirten Tellioğlu:"Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz indirim kararı, konud kredi faizlerine bir an önce yansımalıdır." ifadelerini kullandı. 

Tellioğlu, şehir merkezlerinde sürmekte olan kentsel dönüşüm ile fiyatlarda suni bir köpük oluştuğunu ve kentsel dönüşüm algısının da sektörü olumsuz yönde etkilediğini belirterek:

"Müteahhit olabilmek için bazı mesleki yeterlilik şartlarının da yasayla belirlenmesi gerekmektedir..." dedi.