Sektörden çıkışların beklendiği dönem

Gayrimenkul sektöründe son dönemde yaşanan dinamikleri değerlendiren Gayrimenkul İçin Strateji Platformu, daralma uyarısı yaptı. Katılımcılardan Tahincioğlu Gayrimenkul Yöneticisi Elif Germirli, bu dönemde sektörden çıkışların beklendiğini söyledi

Sektörden çıkışların beklendiği dönem

Gayrimenkul sektöründe satışlar üzerinde baskı oluşturan stok sorunu, konut kredisi faizlerindeki düşüş ve inşaat maliyetlerindeki artış gibi problemler, sektöre yön veren dinamiklerin daralma uyarısı yapmasına yol açıyor. Son olarak Ekonomik Göstergeler Işığında Gayrimenkul Sektörü konulu Yuvarlak Masa toplantısında buluşan Gayrimenkul için Strateji Platformu da, yakın dönemde yaşanacak daralma uyarısında bulundu. Ekonomist Yazar Prof. Tr. Sadi Uzunoğlu ve  Tahincioğlu Gayrimenkul'den Elif Germirli'nin katıldığı toplantıda, mevcut durum analiz edilerek, yapılması gerekenler de masaya yatırıldı. 

Sektörde daralmaya doğru

Türk gayrimenkul sektörünün mevcut durumuve yeni dönemde alınması gereken önlemlerin tartışıldığı GİSP Yuvarlak Masa Toplantısında söz alan Prof. Sadi Uzunoğlu, Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği dönemin dünya ölçeğinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sadioğlu, dolara endeksli ve cari açığı çok yüsek bir ülke olduğumuzu vurgulayarak: "Bu durum inşaat girdi maliyetlerinin yükselmesine sebep oluyor, ülkemiz gayrimenkul sektörü de bundan olumsuz anlamda etkileniyor, fiyatlar yükseliyor, sermaye yeterliliği olmayan firmalar darboğaza giriyor" dedi

Önlemler ve sektöre yönelik koruma politikalarının gücü

Tüm bunlara rağmen kamu otoritesinin, inşaat ve gayrimenkul sektörüne sağladığı teşviklerin inşaat ve gayrimenkul sektörünü canlı tutmaya devam ettiğini de belirten Prof. Sadioğlu: "Bu sebeple sektörde herhangi bir kriz veya daralma beklemek için bir sebep bulunmuyor." şeklinde konuştu. 

Sektörden çıkışların beklendiği dönem

Tahincioğlu Gayrimenkul Yöneticisi Elif Germirli de Türkiye'de gayrimenkul sektörünün arz fazlasından kaynaklanan bir yavaşlama yaşadığını belirterek, tüketcinin beklentilerine uygun projelerin ise satmaya devam ettiği üzerinde durdu. İçinde bulunduğumuz dönemi, ana faaliyet konusu gayrimenkul olan ve olmayan firmaların ayrıldığı ve sektörden çıkışların beklendiği bir dönem olarak tanımlayan Germirli: "Gayrimenkule girişin çok kolay olması, geçtiğimiz dönemde ilgili, ilgisiz herkesin sektöre giriş yapmasına sebep oldu, bu durum geç teslimler, yanlış projeler, iflaslar ve tüketiciler nezdinde mağduriyetlere sebep oldu, sonuçta sektöre güven azaldı." şeklinde konuştu. 

Kriz güçlü kurumsal liderlikle aşılacak

Toplantının son bölümünde konuşan GİSP Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ersül de, yalnızca sektörün kendisinden kaynaklanmayan yanal faktörlerin de içinden geçtiğimiz dönemi zorlu kıldığını belirterek: "Başta tüketicinin sektöre olan güvenini arttırarak, akıllı yatırım stratejileri, tüketici taleplerine doğru çözümler sunan ürünler ve güçlü kurumsal yapıların liderliğiyle atlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin kalkınma yolunda halen bu sektöre düşen önemli bir rol bulunmakta..." şeklinde konuştu.