Sektörden devlete gayrimenkul sertifikası desteği

Gayrimenkul sektöründen, Başbakan Yardımcısı Canikli'nin konut satışında metrekare bazlı alımları olanaklı kılan gayrimenkul sertifikasına ilişkin açıklamalarına destek geldi

Sektörden devlete gayrimenkul sertifikası desteği

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin gayrimenkul sektörüne yeni yatırım aracı olarak kanalize olan Gayrimenkul Sertifikası'na ilişkin açıklamalarına destek geldi. Canikli, Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği ile birlikte sektöre yatırım yapma niyetinde olan ancak yeterli birikimi bulunmayan kişilere metrekare bazlı satın alma olanaklarının tanınacağını belirmişti.

Güler: Devlet Güvenceli Yatırım Aracı
2014 yılından günümüze dek, gayrimenkulün menkul kıymet haline dönüştürülmesine yönelik çalışma olarak geliştirilen Gayrimenkul Fonları ve Gayrimenkul Sertifikası gibi adımların, sektöre önemle katkılar sunacağını söyleyen 24 GPY Genel Müdürü Erdem Güler

"Bunları birbirini destekleyen yatırım araçları gibi düşünebiliriz. Fonlar ile kısa sürede önemli gelişmeler kaydettik. Artık yerli yatırımcı gayrimenkulün menkul kıymetleştirilmesini sağlayan yatırım araçlarını ve avantajlarını biliyor. Bu sebeple gayrimenkul sertifikalarının da ilgi göreceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Yerli yatırımcı avatajları biliyor
Güler, yerli yatırımcının gayrimenkulü menkul kıymet haline getirecek yatırım araçları ve avantajları hakkında bilgi sahibi olduğunu ve sertifikaların ilgi göreceğine de değinerek, fonlar için de gayrimenkul sertifikalarının sektörde yaratacağı hareketliliğin büyük önem taşıyacağını söyledi. Açıklamasında, SPK tarafından yapılan düzenlemelerle yatırımcının yastık altında tuttuğu değerleri yatırıma yönlendirme olanağının da doğduğunu söyleyen Güler:

"Ancak SPK tarafından getirilen düzenlemeler ile artık yatırımcı, birikimi az da olsa bunu, gayrimenkul yatırım fonlarına katarak ya da gayrimenkul sertifikası alarak değerlendirebilecek ve gayrimenkulün kazancından hissesi oranında yararlanabilecek. Bunun da ülke ekonomisine ve gayrimenkul sektörüne kısa zamanda büyük oranda olumlu getiri sağlayacağını söyleyebiliriz" dedi. 

"