Sektörden raylı sistem kararına destek

RAYDER Başkanı Taha Aydın, raylı sistemlerle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı olumlu bulduklarını açıkladı

Sektörden raylı sistem kararına destek

RAYDER Başkanı Taha Aydın, raylı sistemlerle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı olumlu bulduklarını açıkladı. Devlet desteğiyle birlikte yatırımların artacağını ve sektörün canlanacağını belirten Aydın, bu sayede 25-30 yıl süren geri ödemelerin 5-10 yılda tamamlanacağına dikkat çekti.

Resmi Gazetede yayınlandı
Şehir İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma Bakanlığı'nca Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Devri ile İlgili Şartların Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar'ı değerlendiren Taha Aydın:

'Daha önce İzmir gibi bazı illerde de benzer bir uygulama yapılmıştı. Ancak bu kez ödeme noktasında değişiklik yapıldı. Devlet zorda kalan ya da kendi tarafından gerekli gördüğü projelerde altyapıyı üstleniyor. Ama aracı belediye alıyor ve işletmeye başlıyor, bakanlık da projenin altyapı yatırım borçları ödenene kadar belediyelerin buradan elde ettiği brüt gelirlerin yüzde 15'ini alıyordu. Yapılan değişiklikle buradan elde edilen brüt gelirin tamamını bakanlık alacak. Bu da belediyeler tarafından 25-30 yıl süren geri ödemelerin 5 ya da 10 yılda bitirilmesini hedefl iyor.'

Karayolu yatırımı ve raylı sistem yatırımı
Karayolları ile raylı sistem yatırımlarını karşılaştıran Taha Aydın,  karayolu ve raylı sistem taşımacılığı arasında elektrik ve işletme maliyetleri de dahil 6.5 kat fark olduğunu belirtti. Aydın: 'Raylı sistem yatırımları pahalıdır. Ama kendini 6.5 kat daha hızlı amorti ediyor.' dedi.