Sektörel güven artışı faiz politikasıyla desteklenmeli

TÜİK tarafından yayınlanan İnşaat Güven Endeksi'ndeki düşüş eğiliminin sonlanmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren sektör temsilcileri, "güven artışının" faizlerdeki düşüşle desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti

Sektörel güven artışı faiz politikasıyla desteklenmeli

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayınlanan Nisan 2016 dönemine ait İnşaat Sektörü Güven Endeksi, uzun bir süreden sonra yüzde 0.1'lik minimum düzeyde de olsa artış gösterdi. TÜİK Sektörel Güven Endeksi'ndeki düşüşün nihayetlenmesi ise gayrimenkul sektörü temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Dündar: "Artık daha güçlüyüz"
Güven endeksindeki artışın yeni projelerin hızlanmasına vesile olacağını söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, konut talebindeki yükselmenin de yolda olduğunu söyledi. Dündar: 

"İnşaat sektörü güven endeksindeki artışta kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1,5 azalsa da güvenin artması gelecek dönem için alınan kayıtlı siparişlerin artacağının bir göstergesi olarak ele alınmalı" ifadelerini kullandı

Alma "Güvenin yükselmesi mutluluk verici"
Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişimi Başkanı Hikmet Alma da, güven endeksindeki düşüşün sevindirici olduğunu, bankaların bu olumlu tabloyu destekleyecek faiz indirimi kararına yönelmeleri gerektiğini söyledi. Alma:

 

Sektörel güven endeksi moralleri yükseltti

 

"Yeni projelerimizi yakında tek tek hayata geçireceğiz. Sektörde de yeni projelerin yakında hızla açıklanacağı görülüyor. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış da siparişlerin arttığının önemli bir göstergesi..." dedi.

Özyurt: "Güven faizlerle desteklenmeli"
Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da sektöre güvenin artışının sevindirici olduğunu, buna karşın temel baz değer olan 100'ün üzerine çıkış hedefinin bir an önce gerçekleşmesini dilediklerini söyledi. Özyurt, söz konusu hedef doğrultusunda yatırımcının konuta ulaşmasının kolaylaştırılması gerektiğini belirterek:

 

Sektörel güven endeksi moralleri yükseltti

 

"Sektör genelinde alımların artması için bankaların da biran önce konut kredi faizlerini aşağıya çekmesi gerekiyor. Şu an ortalama konut kredisi faizi aylık yüzde 1.21 seviyelerinde bunun hızla önce yüzde 1’e ardından da yüzde 1’in altına çekilmesi lazım." ifadelerini kullandı. 

Çehreli: "İstihdam umudu..."
Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli de güven endeksi verilerinin sektördeki projelerin hızla artacağının göstergesi olduğunu, bunun da sektördeki istihdam oranının artması anlamına geldiğini vurguladı. Bunun için de konut kredi faizlerinin bir an önce düşürülmesi beklentisi taşıdıklarını söyleyen Çehreli:

 

Sektörel güven endeksi moralleri yükseltti

 

"Merkez Bankası gösterge faizleri düşür. Bu düşüş bankalar tarafından mevduat faizlerine yansıdı ama henüz başta konut kredisi olmak üzere diğer kredi tiplerine yansıtılmadı. Sektörde oluşan bu güvenin sürmesi için faizlerin aşağıya inmesi şart" dedi. 

Hışır: "Güven daha da yükselecek..."
TÜİK Sektörel Güven Endeksi'ni değerlendiren Cihan İnşaat İş Geliştirme Müdürü Bengi Hışır da, bu olumlu gelişmeye karşın bankalaranı güven endeksinde artış beklediklerini söyledi. Hışır:

 

Sektörel güven endeksi moralleri yükseltti

 

"Faizler aşağıya çekilirse bekleyen konut talebi daha rahat alıma döneceğini düşünüyoruz.Biz inşaat sektörüne güvenin artarak süreceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.