Sektörel itibar araştırmasının sonuçları açıklandı

ERA Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen 'Sektörel Algı ve İtibar Araştırması'nın sonuçları 14. Gayrimenkul Zirvesi kapsamında açıklandı

Sektörel itibar araştırmasının sonuçları açıklandı

GYODER, İNDER ve KONUTDER işbirliğiyle gayrimenkul sektörünün mevcut algısının ve itibar düzeyinin tespit edilmesi amacıyla ERA Araştırma ve Danışmanlık'a yaptırılan "Sektörel Algı ve İtibar Araştırması'nın sonuçları Zirve'de kamuoyu, sektör ve basın ile paylaşıldı."

Gayrimenkul denince akla ilk ne geliyor?
Bin kişiye yakın grup üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Gayrimenkul sektörü denildiğinde kamuoyunun akla ilk gelen %45,7 ile konut/daire/ ev iken, yatırım yüzde 24 ile ikinci sırada yer aldı.

14. Gayrimenkul Zirvesi

Sektöre güven duyuluyor mu?
Görüşülen kişilerin yüzde 97'si gayrimenkul sektörünü tanıdığını, %64'ü ise gayrimenkul sektörüne güven duyduğunu ifade etti. Görüşülen kişilerin yüzde 92'si gayrimenkul sektörü ile ilişkide bulunduğunu açıklarken ve bu grubun yüzde 76'sı gayrimenkul sektörü ile bu ilişkisinden memnun kaldığını belirtti. Gayrimenkul sektörü hakkında sık bilgi alınan ve güvenilen bilgi kaynakları sıralamasında ilk sırada 'arkadaş ve tanıdıklar' ile "Billboard, afiş, pano gibi açık hava reklamları" ikinci sırada geldi.

Gayrimenkul sektörüne güvenin derecesi
Gayrimenkul sektörüne ilişkin beğeni düzeyini test etmeye yönelik araştırma sonuçlarına göre de, finans çevresi, gayrimenkul hizmet firmaları, kamu kurumları ve yerel yönetimler, ofis/ AVM kiracıları, sektör çalışanları, sektör liderleri, taşeron firmalar ve tedarikçi firmalar gibi paydaş alanlar sıralamasında ilk sıralarda yer aldığı tespit edildi. Bankacılık-finans ve havayolu taşımacılğı da beğeni sıralamalarında üst sıralarda yer aldı.