Sektörlere olan güven azaldı

Açıklanan TÜİK verilerine göre tüm sektörlere duyulan güven azaldı. Hizmet sektörü güven endeksi, ekim ayında yüzde 1,8, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,8, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,8 düştü.

Sektörlere olan güven azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,99 iken, bu ay yüzde 0,8 azalarak 81,32 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalma "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini" mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde "toplam çalışan sayısında" artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Hizmet sektörü güven endeksi
Son yayınlanan bu sektörel güven endeksine göre eylül ayında 96,23 olan mevsimsel etkilerden arındırılmış olan hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 1,8 azalarak ekimde 94,49’a kadar geriledi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu belirgin düşüş, son üç aylık dönemde ‘iş durumunun’ iyileştiğini, ‘hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’ artacağını bekleyen girişimci sayısının azalmasından kaynaklanıyor.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi
Tüm sektörler için mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi raporlaması  perakende ticaret sektörü için de yapıldı. TÜİK, perakende ticaret sektörü güven endeksini 96,22'ye gerilemiş olarak açıkladı Buna göre perakende ticaret sektörü ekimde yüzde 1,8 azalma gösterdi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş; "mevcut mal stoku seviyesinin" mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise yükseldi.