Sektörün 100 gün umudu rekor satışa döner mi?

Gayrimenkul Sektörü 1 Kasım seçimlerinin ardından kurulacak tek partili hükümetin "İlk 100 Gün" programından çok şey bekliyor. Sektöre yönelik net adımlar, 2016'nın konut satışı açısından rekor bir yıla dönüşebilme ihtimalini güçlendiriyor

Sektörün 100 gün umudu rekor satışa döner mi?

1 Kasım seçimlerinden yetkisini alan 64. Hükümet, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı. Gayrimenkul sektörü ise, 1 Kasım seçimlerini takip eden günlerde kamuoyu ile paylaştığı iyimser mesajlarını bir adım ileriye götürdü. Sektör temsilcileri, yeni hükümetin "ilk 100 gün" programında gayrimenkul sektörüne yönelik net adımların atılması halinde 2016'nin rekor bir yıla dönüşebilme ihtimalini dile getirmeye başladı.

Sektörün 100 gün umudu rekor satışa döner mi?

Gayrimenkul sektörü rekor satışa mı koşuyor?
İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketliliğin ekonomi genelinde olumlu etkiler yarattığını ve lokomotif etkisi taşıyan sektörlerdeki iyileşmenin piyasaların yorgunluğunu gidermede önemli bir rol oynadığını söyleyen Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün: "Son 5-6 aydaki belirsizlik piyasaları çok yordu ama şimdi kaldığımız yerden devam etme vakti” ifadelerini kullandı. 

Sektörün 100 gün umudu rekor satışa döner mi?

Öngün, Haziran seçimleri sonrasındaki dönemin konut sektörü açısından risk yarattığını, ancak 1 Kasım seçimleriyle birlikte piyasaların kendine güveninin yeniden yerine geldiğini vurgulayarak "sektörün" riskli alandan "yatırım alanı" aşamasına yeniden yükseldiğini söyledi. Açıklamasında başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm ülke çapında bekleyen Kentsel Dönüşüm projelerinin de hızla aşama katetmesi gerektiğini de söyleyen Öngün:

"Bankaların faiz oranları ve alternatif finansman çözümleri de sektörün beklentileri arasında. Ayrıca KDV iadesi, harç muafiyeti ve özellikle yabancı yatırımcının ülkemizde gayrimenkul edinmesi konusunda sağlanması muhtemel kolaylıklar da sektörün önemli talepleri olarak öne çıkıyor..." ifadelerini kullandı

Gerekenler yapılırsa sektör rekor değer yaratır
Onur Öngün, KDV iadesi, harç muafiyeti ve yabancı yatırımcının önündeki hukuki engellerin de kaldırılması gibi temel konularda Hükümetin ilk 100 gün programında atılacak somut adımların 2016 yılının "rekor yıla" dönüşebilme ihtimalini güçlendirdiğini söyledi.