Sektörün 2016 umudu, istikrar ve güvene bağlı

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, konut satışının Ekim ayı ile birlikte yeniden yükselişe geçtiğini hatırlatarak: "İstikrar korunur, güven artarsa 2016 çok daha iyi bir yıl olur..." dedi.

Sektörün 2016 umudu, istikrar ve güvene bağlı

Konut satışında Eylül ayında yaşanan sert düşüşün ardından Ekim ayı ile birlikte yeniden yükselişe geçildiğini söyleyen Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, 2016 yılının çok daha iyi bir yıl olabilmesini "istikrarın korunması ve güvenin artmasına" bağladı. Ünal:

"İstikrar korunur, güven ortamı güçlendirilirse, dövizin gevşemesi ve faizlerdeki düşüşler için zemin oluşacak, konut satışları tekrar atağa kalkacaktır. Bu durumda 2016, sektörümüz ve genel ekonomimiz için çok daha iyi bir yıl olacaktır" dedi. 

İstikrarsızlıktan doğan düşüş
Yılın ilk 7 ayında yaşanan üst düzey canlılığın 7 Haziran seçimlerinin ardından olumsuz bir ivme izlediğini ancak Ekim ayı ile birlikte eski performasını yakalama sürecine yeniden girdiğini söyleyen Ünal:

"7 Haziran seçimlerinin bir hükümete işaret etmemesi üzerine artan siyasi istikrarsızlık, faizlerde yükseliş, tırmanan terör ve kaos ortamının etkisiyle satışlardaki artış hızı Ağustos'da yüzde 6.5, Eylül'de ise yüzde 20.1 oranında geriledi. Uzun bir dönemin ardından sektörde ilk kez eksiye geçilmişti..." dedi. 

2015'in ilk 10 ayında 1 milyonluk satış
Ekim ayı verilerinin sektördeki canlanmanın yeniden başladığına işaret ettiğini ve satılan konut sayısının da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.8'lik artışla 104 bin 98 adede ulaştığını vurgulayan Ünal:

"Seçim yılı olması ve yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen kaydedilen bu performansın sektörün dinamizmini gösteriyor. Sektörde canlanmanın artarak sürdüğünü gösterecek Kasım ve Aralık verileri sektöre güveni teyit edecektir” ifadelerini kullandı.