Sektörün atılımı için faiz şartı

Gayrimenkul sektörünün atılımı için faizlerde gerileme şartına bir kez daha dikkat çeken GYODER Başkanı Torun, bu şartın gerçekleşmesi halinde gayrimenkul şirketlerinin kampanyaları ile piyasanın canlanacağını söyledi.

Sektörün atılımı için faiz şartı

GYODER Başkanı Aziz Torun, Türkiye gayrimenkul sektörü, 2015 yılı analizi ve gelecek hedefleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. GYODER'in Genel Kurul toplantısında söz alan Torun özellikle faizlerin düşmesi husuna değindi ve atılım için faizlerdeki düşüşün zorunluluğuna bir kez daha vurgu yaptı.

Faizler düşerse, sektörde atılım başlar
Aziz Torun, faiz oranlarının en azından yüzde 10'un altında olması gerektiğini ve faizlerin düşme eğiliminde alımların hızlanacağını belirterek, bu koşulda gayrimenkul şirketlerinin de kampanyalarıyla piyasanın canlanacağı bilgisini verdi. Torun, siyasi ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle tasarrufunu dövize yönlendirenlerin böylesi bir durumda konuta yönelmesi beklentisi taşıdıklarını da vurgulayarak:

"Aynı rating’e sahip bir Türk şirketi ile Avrupalı şirketini karşılaştırdığımızda Avrupalı şirketler 5 yıl vadeli bir kredi için %1 civarında yıllık faiz ödeyip kredi bulabildiği halde Türk şirketleri aynı süre için %5-6 aralığında bir oranda borçlanmaktadır.  Bu anlamda çok büyük haksız rekabete neden olmaktadır. "  ifadelerini kullandı

Türkiye gayrimenkul sektörü, 2015'te kendini kanıtladı
Aziz Torun, 2015 yılının siyasi belirsizlikler, döviz kurundaki dalgalanmalar, seçim atmosferleri gibi üzücü olaylara sahne olduğunu ancak gayrimenkul sektörünün bu olumsuzluklara rağmen büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Kentsel dönüşüm amacından saptı mı?
Özellikle lüks semtlerde kentsel dönüşümün parsel bazında sürdüğünü ve bu durumun da kentsel dönüşümün sınırlı kalması ve amacından sapması gibi olumsuzluklara neden olduğunu da vurgulayarak:

"Alt ve orta gelir grubunda esas riskli olan binalar ve riskli bölgelerde beklenen hız, ölçek ve başarı da yakalanamamıştır. Önümüzdeki dönem yürürlüğe girmesini beklediğimiz “kentsel dönüşüm kanun tasarısıyla” amacına uygun bir kentsel dönüşüm uygulamasına ulaşmış olacağız..." dedi.