Sektörün çatı kuruluşlarından Çevre Bakanlığı'na teşekkür

Gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşları İNDER, KONUTDER ve GYODER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne ilişkin değişikliklerinin memnuniyetle karşılandığını açıkladı

Sektörün çatı kuruluşlarından Çevre Bakanlığı'na teşekkür

 

Gayrimenkul sektörü ve sektörün çatı kuruluşları, 1 Ekim'de yürürlüğe girmesinden hemen önce imar planında değişiklik gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın son dakika hamlesinin sektöre önemli kazanımlar sunacağını söyledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği-İNDER tarafından yapılanaçıklamada, yönetmelik değişikliğinin sektörün Haziran 2017 itibarıyla kazanılan haklarının kullanımının önünü açtığı dile getirildi. 

Çatı kuruluşlardan Bakanlığa teşekkür

İNDER tarafından bugün yapılan açıklamada 1 Ekim 2017 itibarıyla yürürlüğe girmesi planlanan Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin sektöre Haziran 2017 tarihli yönetmelikle kazanılan hakların kullanımının önünü açtığına dikkat çekilerek: "Yeni yönetmelik kapsamında, Haziran 2017 tarihinden geçerli olmak üzere riskli bina tespiti yapılan ve 2/3 noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmış olan binaların yenilenmesindeki muafiyetler kaybolmamıştır. Dönüşüm süreci başlamış olan projelerde mağduriyet yaşanmamasını isteyen bakanlık, dönüşüm sürecini başlatarak riskli bina tespiti yaptıran ve üçte iki oranında imza toplayarak yenileme sözleşmesi imzalayan hak sahiplerin, kazandıkları muafiyetlerin devam edeceğini resmileştirdi..." ifadelerine yer verildi. İNDER Yönetim Kurulu Nazmi Durbakayım imzalı açıklamada İNDER, KONUTDER ve GYODER adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na teşekkür edildi. 

Durbakayım: Endişelerimiz dikkate alındı

Sektörün çatı kuruluşları İNDER, KONUTDER ve GYODER'in Bakanlık ile görüşmeler sırasında dile getirdiği çekincelerin bakanlık nezdinde önemsenmesi ve dikkat değer bulunmasının memnüniyet verici oluduğunu belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, inşaat sektörüne büyük ilgi ve önem verdiğini bir kez daha ortaya koydu. Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde hem üreticileri hem de tüketicileri mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapılması bunun en büyük göstergesidir" açıklamasında bulundu.

Yönetmeliğin diğer katkısı

Yönetmeliğin bir diğer katkısı ise bina sakinlerinin dairi içinde ıslak mekanları değiştirmemek şartı ile belediyeye başvurarak tadilat yapabileceğini, böylece binadaki tadilatın etkilendiği bağımsız bölümler dışındaki bağımsız bölümler dışındaki bağımsız bölüm sakinlerinden muvafakat alma zorunluluğunu ortadan kaldırması oldu. 

Bakanlıktan son dakika değişikliği

1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde gerçekleştirilen son dakika değişikliği gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde hem hak sahipleri hem de uygulayıcılar için pozitif nitelik taşıyan bir değişim gerçekleştirmişti. Yönetmelik değişikliği ile birlikte, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önceki riskli yapı tespiti gerçekleştirilmiş ya da riskli alan kapsamına alınmış olan binalarda maliklerin en az üçte ikisi ile noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi düzenlenmiş olan ve yapı ruhsatı düzenlenmemiş olan yapılarda, talep edilmesi halinde 1 Ekim 2017 tarihli yönetmeliğin baz alınması karara bağlandı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce ruhsat almış olan ve inşaatı devam eden yapılara ilişkin ruhsat süresi içinde ise yapılan tadilat ruhsatı başvuruları talep edilmesi halinde ruhsatın düzenlendiği yönetmeliği göre sonuçlandırılacak.