Sektörün devleri Alsancak Projesi için birleşti

Teknik Yapı ve Halk GYO, İzmir Alsancak Projesi için bir araya geldi. Emlak Konut'un 47 dönümlük arazisinde hayata geçirilecek projenin tüm gelir ve giderleri ile karı iki firma arasında yüzde 50-50 olarak paylaşılacak

Sektörün devleri Alsancak Projesi için birleşti

Emlak Konut'un İzmir Aslancak'daki 47 dönümlük arazi ihalesini yüzde 35 idare payı taahhüdü ile kazanan Teknik Yapı ile Halk GYO arasındaki işbirliği anlaşması bugün kamuoyuna tanıtıldı. Gayrimenkul sektörünün iki önemli markası Halk GYO ve Teknik Yapı'yı bir araya geliştiren protokol, İzmir Alsancak Projesi'nden doğacak tüm masrafların ve elde edilecek tüm gelirlerin eşit olarak paylaşımını öngörüyor. İhale şartlarına uygun biçimde inşa edilecek olan ve ticaret, turizm ve konut alanları ile karma proje niteliği taşıyacak yatırımın tasarım çalışmalarının 6 ay içinde tamamlanması hedefleniyor. 

Durbakayım: İzmir ulusal ve uluslararası firmaların yatırım listesinde

İzmir'in ulusal ve uluslararası çok sayıda firmanın yatırım yapılabilir şehirler listesine girdiğini ve İzmir'de hayata geçirilecek projenin bölgesel gelişmeye önemli bir katkı sunacağını söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yatırımın aynı zamanda Teknik Yapı'nın İzmir'de inşa edeceği ilk proje olma niteliği taşıdığını belirtti. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da, Teknik Yapı'nın bugüne dek gerçekleştirdiği pojelerin yeni yatırımların önünü açtığına dikkat çekerek: "Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında, ortaklaşa proje geliştirme tekliflerini değerlendirirken ‘milli üretim’ ve ‘ulusal sermaye’ düşüncemiz hep ön planda oldu. Teknik Yapı’nın 43 yıllık sektör deneyimini ve birikimini daha büyük hedeflere taşımak için köklü ve deneyimli ulusal bir marka ile sinerji yaratmaya karar verdik..." ifadelerini kullandı. İzmir Alsancak projesi için kurulan ortaklık yapısına da değinen Umut Durbakayım, burada güç denkliğinin esas olduğunu ve her iki firmanın ortak değer ve ortak vizyonları dahilinde, farklı yönlerdeki yenilikci yapıların ortaya konacağını dile getirdi. 

 

Sektörün devleri Alsancak Projesi için birleşti

 

Yetgin: "Daha güçlü bir Türkiye için..."

Halk GYO'nun İZmir'de hayata geçireceği ilk gayrimenkul projesi üzerinde arı bir motivasyonla çalışacaklarını söyleyen Halk GYO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Feyzullah Yetgin de, firma olarak ülkeyi iler taşıyacak işlere imza atarken, Türkiye'nin önemli gayrimenkul şirketleriyle iş birliklerine gittiklerini vurguladı. Yetgin: " Birlikten kuvvet doğar anlayışıyla kurduğumuz bu ortaklıklar daha güçlü bir Türkiye idealimizin çerçevesini oluşturuyor. Son olarak, bugün bizleri buluşturan İzmir Alsancak Projemiz için önemli bir ortaklığa imza attık ve gayrimenkul sektörünün önde gelen kurumlarından Teknik Yapı ile güçlerimizi birleştirdik. Projemizin tasarım aşamalarını altı ay içinde bitirerek inşasına başlamayı hedefliyoruz. Şimdiden başta İzmir halkı olmak üzere hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Emlak Konut ihalesini Teknik Yapı kazanmıştı

Emlak Konut GYO'nun iki etap halinde gerçekleştirilen İzmir Alsancak arsasının 47 dönümlük kısmına ilişkin ihaleyi Teknik Yapı, 1 milyar 672 milyon TL'lik hasılat karşılığı ve yüzde 35 idare payı taahhüdüyle kazanmıştı. Firmanın Alsancak'ta Halk GYO ile birlikte geliştirieceği karma projeden elde edeceği hasılatın en az 585, 2 milyon TL'si Emlak Konut GYO'ya kalacak. 

 
Firma Bilgisi: Halk Gyo