Sektörün gözü bir kez daha bankalarda

TCMB'nin aldığı faiz kararının konut kredi faizlerine yansıması beklentisi her geçen gün büyüyen gayrimenkul profesyonelleri, dünkü açıklamaların ardından gözünü yeniden bankalara çevirdi

Sektörün gözü bir kez daha bankalarda

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın arka arkaya aldığı faiz indirim kararları, konut sektöründe faaliyet gösteren profesyonelleri heyecanlandırmayı sürdürüyor. Merkez Bankası'nın yaptığı her açıklamanın ardından, Bankaların konut kredi faizlerinde indirime gitmesi yönündeki beklentilerini dile getiren sektör temsilcilerinin beklentisi ise henüz gerçekleşmedi. Son aylarda yaşanan işlem hacmi kaybının konut kredisi faizlerindeki olası bir düşüş kararıyla aşılabileceğini düşünen firma yetkilileri, son 4 ayda gerçekleşen 175 baz puanlık düşüş sonrasında Bankaları mercek altında tutmayı sürdürüyor.

"Bankalar ne kadar direnebilir?"
Dün yaptığı Merkez Bankası'nı destek açıklamasının ardından bugün de konut sektöründeki durgunluğun aşılmasını sağlayacak faiz oranlarındaki gerilemenin önemine dikkat çeken Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesinin gerektiğini söyledi. Demir, bankaların ilgi çekici bir şekilde ve sanki işbirliği yapmışçasına faiz indirimine direndiklerini belirterek:

"Ne kadar direnebilirler? Bu belirsiz. Bankalar harekete geçerek sisteme uymalı. Onlar da indirime gidecek. Kredi vermeye ihtiyaçları var. Birkaç tanesi aşağı çekerse devam gelir. " ifadelerini kullandı.

 

Sektörün gözü bir kez daha bankalarda

 

Merkez Bankası ve bankalar arasındaki çelişki
Faiz rakamlarındaki hareketin konut satışı için önemli olduğunu ancak ölçümdeki tek kriter olmadığını söyleyen AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu da, satış rakamlarının siyaset, piyasanın gücü, dış etkenler ve terör gibi farklı kategorilerin baskısı altında olduğunu söyledi. Tavukçuoğlu, son 4 ayda toplam indirimin 175 puanı bulduğunu buna karşın en düşük konut kredisi faizinin 1.10 düzeyinde olduğunu belirterek:

"Maliyetler bu kadar aşağı çekildiyse bankalar da düşürmeli. Faiz açıklıyorsunuz yüzde 12. Hatta yüzde 14-15'lere varıyor. Bu bir çelişki. Yıllık yüzde 12'nin altına inmeli" ifadelerini kullandı. 

Sanki kredi vermemek için uğraşıyorlar
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin aşa, bankacıların kredi almak isteyenlere karşı çok mesafeli olduğunu savunarak: "Sanki kredi vermemek için uğraşıyorlar. Faizlerin yüzde 0.80'lara inmesi halinde satışlar yüzde 25 düzeyinde artabilir..." dedi.