Selçuklu Kongre Merkezi Cumhurbaşkanı tarafından açıldı

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Konya-Selçuklu Kongre Merkezi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. P

Selçuklu Kongre Merkezi Cumhurbaşkanı tarafından açıldı

Konya'da çağdaş mimarlığın öncü yapılarından biri olarak nitelendirilen Selçuklu Kongre Merkezi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.  Selçuklu Kongre Merkezi, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlandı. 

Konya'da çağdaş mimarinin öncülerinden biri

Çok amaçlı etkinliklere ev sahipliği yapması beklenen Konya-Selçuklu Kongre Merkezi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın ev sahipliğinde hizmete açıldı. Yarı açık ve kapalı fuaye mekanlarını paylaşan amfi formunda çok balkonlu olarak satarlanan bir kongre salonu ve tiyatro salonuna sahip proje bünyesinde ayrıca cep sineması, atölyeler, toplantı mekanları, tematik dükkenler ve restaurant-cafe bölümleri de yer alıyor. Proje Havalimanı ile kent merkezi arasındaki konumuyla da yaya ulaşım kolaylığı içeriyor. 

Hoşgörü kentine yakışır bir yapı

İnsanların barış içinde bir arada yaşamaları, karşılıklı benimseme ve hoşgörünün aracı olarak kültürel yapıların sembolik değere sahip olduğunu söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık Ortağı Melkan Gürsel, tarihi kent Konya'nın bugünkü kentsel dokusunun Anadolu Selçuklu dönemine uzanan tarihi bir zenginlik barındırdığını belirtti. Gürsel, kentin Mevlana gibi çok önemli bir düşün ve kültür hazinesinin izlerini günümüze dek taşıdığını hatırlatarak: "Konya, çağdaş gelişimini ve kültür merkezi olma özelliğini bugün de sürdürüyor. Kentin kültürel değerleriyle bütünleşen, sosyal rastlaşmalar ile bir araya gelmeye verilen önemi vurgulayan, toplumun sanatsal ve kültürel yaşantısını, mirasını simgeleyen bir kimlik taşıması hedeflenen bu yapı, çağdaş mimarlığın Konya şehrindeki öncülerinden olacaktır..." dedi.

Kentin gündelik temposu bu projede özümsenecek

Mimar Murat Tabanlıoğlu da, günümüz dünyasında kültür merkezlerinin ana işlevleri dışında çok sayıda ikincil işlevi barındıran yan mekanlarıyla öne çıktığını söyledi. Bu mekanların, günün her saatinde ve tüm sene boyunca kentlinin kullanımına açık olması gerektiğini dile getiren Tabanlıoğlu: "Binayı çevreleyen meydanlardan itibaren, Selçuklu Kültür Merkezi, her katta tüm mekanları birleştiren lobileriyle, atölyeler, sergi alanları, lokanta ve kafe gibi mekânlarıyla, kamusal alanın doğal uzantısı olarak kentin gündelik temposuyla buluşacak. Teraslarla elde edilen açık hava alanlarıyla birlikte, yapının mimari organizasyonu tüm mekânların ortak kullanımına açık fuayelerin bir bölümünün yarı açık olmasını sağlıyor.  Bir kentsel buluşma meydanı olarak, binanın çevresi, açık hava sergilerine ve aktivitelerin gerçekleşmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlandı." dedi. 

Selçuklu Kültür Merkezi ve Selçuklu izleri

Dış cephelerinde güneş kontrolü için kullanılan motifler ve ışık gölge oyunlarına olanak tanıyan bir kurgu içeren Selçuklu Kültür Merkezi, Selçuklu Anadolu medeniyetinden kalma mimari mirasın da izlerini taşıyor. Çatıda yer alan ışıklıklar aracılığıyla ana hacimler arasında konumlanan fuayelerde gün ışığından maksimum düzeyde yararlanma olanağı da içeren proje, geleneksel göçebe kültürünün de izlerini taşıyor. Farklı aktiviteler için özel kullanım alanları içeren Selçuklu Kültür Merkezi, alternatif yaya girişi ve araç girişlerinin her iki cepheden de gerçekleşmesine olanak tanışan bir yaklaşım düzenlemesi içeriyor.

Yalnızca kente değil, ziyaretçilere de ev sahipliği yapacak

Sosal bütünleşme ve kültürün paylaşımı anlayışından hareketle oluşturulan Selçuklu Kültür Merkezi, farklı kültürel aktivitelere yönelik potansiyeliyle yalnızca kentliler için değil, kenti ziyarete gelen misafirler için de ev sahipliği yapacak.