Senin binan kaç cm?

Makine Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Doğa Koruyucuları, sektör temsilcileri Isparta’da tartıştı: "Daha iyi bir dünya” nasıl olur?

Senin binan kaç cm?

30 Kasım 2012 / emlakwebtv
Filli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye, İklim Değişiklikleri ve Enerji Tasarrufu Konusunda Bilinçlendirme Çalışmaları Kapsamında Isparta’ya çıkarma yaptı.
 
Bu yıl içinde gerçekleşen Konya, Bursa ve Erzurum seminerlerinden sonra “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesinin 4. durağı Isparta oldu. İklim değişikliği ile mücadelede enerji verimliliği ve ısı yalıtımının öneminin anlatıldığı seminerlerde özellikle Isparta’nın ve Türkiye’nin mevcut durumu da masaya yatırıldı.
 
Küresel iklim değişikliği dünyamızı tehdit ediyor. Petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımından açığa çıkan sera gazlarının atmosferde birikmesi iklim değişikliğine neden oluyor. Küresel ölçekte ortalama sıcaklık geçtiğimiz yüzyıl içinde 0,7 °C kadar arttı. 2°C'lik artışın ise gezegenimizi geri dönüşü olmayan felaketlere sürükleyeceği öngörülüyor.
Tüm bu tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu –Capatect markası ve WWF Türkiye, “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesini başlattı. Türkiye’yi adım adım gezerek,  iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmak, Karbon Ayak İzi’mizi azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyor.
 
“Daha iyi bir Isparta”
Proje kapsamında 2012 yılı içerisinde Konya, Bursa ve Erzurum’da yerel yönetimlerin, meslek ve sanayi odalarının ve üniversitelerin işbirliği ile seminerler gerçekleştirildi. 4. durak olarak seçilen Isparta’da 29 Kasım 2012 Perşembe günü Isparta Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen seminerde iklim değişikliği ve enerji verimliliğine odaklanıldı.
 4°C’ye dikkat: Dünya sizin dünyanız olmayacak!
 
WWF-Türkiye İklim ve Enerji sorumlusu Mustafa Özgür Berke, iklim değişikliğinin etkilerinin ülkemizde hali hazırda hissedildiğini, sera gazı emisyonlarındaki artış eğiliminin devam etmesi halinde 2060 yılında ortalama sıcaklıklardaki artışın 4°C’yi aşacağını belirtti.
 
Senin binan kaç cm?
Filli Boya Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk “Binalarda Enerji Verimliliği ve İyi Uygulama Örnekleri” başlıklı sunumunda “Binalarda doğru ısı yalıtım sistemleri yapılmasının tüm sektör profesyonellerinin sorumluluğu olduğunu” söyledi. Dindoruk doğru yaptıkları ısı yalıtım sistemleri ile Filli Boya olarak son 10 yılda 590 milyon m3 doğalgaz 600 Milyon TL tasarruf 1.26 Milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşmesini sağladıklarını belirtti. Dindoruk konuşmasında Isı yalıtımının kalınlıklarının dünyadaki standartların 15 cm ulaştığını, Türkiye’de ise bu standartların çok gerisinde olduğumuzu vurguladı.