Sensörlü baretlerle inşaat kazalarına son!

İnşaat sektöründe meydana gelen kazalar, Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerince tasarlanan sensörlü baretler sayesinde son bulacak

Sensörlü baretlerle inşaat kazalarına son!

2 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Kıvrak’ın Doç. Dr. Gökhan Arslan ile yürüttüğü “sensörlü baretler” projesi inşaat sektöründeki iş kazalarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Proje kapsamında Türkiye'deki büyük inşaat firmalarıyla işbirliği yaptıklarını ve iş güvenliğinde otomasyona yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Kıvrak, "Şantiyeler, birçok insanın bir arada çalıştığı çok tehlikeli bölgeler. İnşaat şantiyelerinde 'kör noktalar' diye tabir ettiğimiz bazı yerler var. Örneğin, merdiven boşlukları. Kör noktadan kaynaklanan ve birçoğu ölümle sonuçlanan kazalar meydana geliyor. 'Bunun önüne nasıl geçebiliriz' diye çalışma başlattık ve bir sistem geliştirmeye çalıştık. Bu sistemde işçilerin kullandığı baretin üstüne bir yazılım ve bir sensör yerleştirmek vasıtasıyla o kör noktalardan oluşabilecek tehlikeleri engellemeye çalıştık” dedi.

Kıvrak, sistemin nasıl işlediğini ise şöyle anlattı: “Bu sistemde işçinin kullandığı barette ve tehlikeli bölgede sinyal alan sensörler olacak. İşçi tehlikeli bölgeye yaklaştığında baretin üzerinden bir sinyal alacak, yaklaştıkça da sinyal aratacak. Dolayısıyla işçi bir şekilde o bölgeye yaklaştığının farkına varıyor ve o bölgeden bir şekilde uzaklaşması sağlanıyor."

Baretler 2015’te piyasada
"Ekipmanın üzerine bir sensör koyduğunuzda ekipman ile işçi arasındaki güvenli mesafeyi korumak amacıyla her ikisine de sinyal yollanıyor. Dolayısıyla hem işçi kendini güvence altına alıyor hem de ekipmanı kullanan operatör bir işçiye ya da tehlikeli bölgeye yaklaştığının farkına varıyor” diyen Kıvrak, şu anda test aşamasında olan baretin 2015 yılında hayata geçirilebileceğini söyledi.

Firma Bilgisi: E Inşaat