Seramik Tanıtım Grubu Cannes'da hedef yükseltti

Seramik Tanıtım Grubu Cannes'da hedef yükseltti: "10 yıl içinde seramikte dünya lideri olacağız"

Seramik Tanıtım Grubu Cannes'da hedef yükseltti

13 Mart 2014 / emlakwebtv
Dünyanın en büyük ve en önemli inşaat ve gayrımenkul fuarı olarak kabul edilen MIPIM başladığı günden itibaren uluslararası emlak sektöründen (ofis, ev, perakende, sağlık, spor, lojistik ve endüstriyel) en etkili oyuncuları bir araya getirerek, dünya genelinde en fazla sayıda imar projesi ve sermaye kaynağına rakipsiz erişim imkanı sunuyor.

Türkiye bu yıl da "onur ülkesi"
40 bin metrekare fuar alanı üzerinde, 80 ülkeden 2 bin firma, 3 bin CEO, 4 bin 300 yatırımcı, 460 gazeteci ve 20 bin çok özel katılımcıyı Fransa'nın Cannes kentinde toplayan fuarda Türkiye, tıpkı 2013'te olduğu gibi bu yıl da "onur ülkesi" statüsüyle ağırlanıyor.
Fuara bu yıl 627 bağımsız katılımcı, 205 şirket, 18 yatırımcı firma, 54 stand ve 50 gazeteciyle katılan Türkiye'nin en önemli fuar sponsorlarından biri, Turkishceramics, Türk Seramik Tanıtım Grubu.

Çenesiz: "Türkiye, seramik vitrifiye üretimi ve ihracatında Avrupa lideri"
Fuarda Türk Seramik Tanıtım Grubu adına bir sunum yapan Erdem Çenesiz, Türkiye'nin kaliteli hammadde bolluğu ve yeni teknolojiye sahip üretim tesisleri ile adeta bir "Seramik diyarı" olduğunu belirterek seramiğin Hititler'den Osmanlı'ya günlük yaşamda Türkiye topraklarında 8 bin yıllık bir tarihi olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin halihazırda, karo seramik ihrac eden ülkeler sıralamasında dünya beşincisi ve Avrupa üçüncü; seramik vitrifiye ürünleri ihracatında ise dünya üçüncüsü ve avrupa birincisi olduğunu söyleyen Çenesiz, "Türkiye'nin 9.8 milyon parça ve 204 milyon dolar değerle bu alanda Avrupa liderliğini devam ettirdiğini" belirtti.

"Hedefimiz 10 yıl içinde yılda 3,5 milyar dolarlık seramik ihraç etmek"
Türkiye'nin tüm seramik sektörü düşünüldüğünde genel sıralamada 3. olduğunu söyleyen Çenesiz sunumunda, Türk Seramik Tanıtım Grubu'nun 1997 yılında Türk seramik sektörünü dünyada imaj ve ticari olarak liderliğe taşımak amacıyla kurulduğunu belirterek, "Şu anda yıllık 1 milyar dolar olan ihracat rakamını 10 yıl içerisinde 3,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz; sektörde küresel olarak zaten iyi durumdayız ancak rekabet gücümüzü fiyat dışındaki unsurlara taşıyarak daha güçlü markalar yaratmaya çalışıyoruz. Hedefimiz çok kısa bir zaman içinde dünyada seramikte lider olmak" dedi.