Seramikte ABD’ye bu yıl 50 milyon dolar ihracat hedefleniyor

Türkiye seramik sektörü, yılın ilk dört ayında en yüksek ihracat artışını yüzde 60’lık oranla ABD’ye gerçekleştirdi

Seramikte ABD’ye bu yıl 50 milyon dolar ihracat hedefleniyor

13 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Türkiye seramik sektörü, bu yılın ilk dört aylık ihracatında en yüksek artışı yüzde 60’lık oranla ABD’ye gerçekleştirdi. Küresel krizin etkilerinden yavaş yavaş kurtulduğu gözlenen ABD, ihracat artış oranıyla sektörün en büyük dört pazarı olan Almanya, İngiltere, Irak ve İsrail’i geride bıraktı. Türkiye Seramik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet T. Yamaner, geçen yıl sektörün yedinci büyük pazarı olan ABD’nin, bu yılki artış oranıyla beşinciliğe yükseldiğini açıkladı. 

ABD’ye Ocak-Nisan ayları arasında 23, 7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Yamaner, “Ülkeyi sarsan küresel kriz nedeniyle ihracatımız son yıllarda olumsuz etkilenmişti. Buna rağmen sektörümüz için önemini giderek artıran ABD’yi gözden çıkarmadık. Seramik firmalarımızın üstün performans sergileyerek pazara özel üretim yapması, ABD’ye ihracat artışında etkili oldu. Ayrıca artan döviz kurları ve ülke ekonomisinin canlanması da olumlu katkı yaptı. Ülkeye bu yılki ihracat hedefimiz, yüzde 10 artış ile 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirmek” şeklinde konuştu.

Fuarda Türk firmaları büyük ilgi gördü
ABD’ye ihracatı daha da artırmak üzere Seramik Tanıtım Grubu (STG) faaliyetleri çerçevesinde sektör firmaları, seramik kaplama malzemeleri alanında dünyanın en önemli etkinliği olan Coverings-Uluslararası Mermer, Doğal Taşlar, Makine ve Servisleri Fuarı’nda ürünlerini sergiledi. Las Vegas’ta 29 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fuarda, Türkiye yoğun katılım gösteren ülkeler arasında yer aldı.

Coverings’e katılan Ahmet T. Yamaner, fuarın krizden nasibini aldığını ve son yıllarda güç kaybettiğini dile getirdi. Yamaner, “Bu yılki fuar atmosferine baktığımızda krizin etkilerinin giderek azaldığını söyleyebiliriz. Gerek katılımcı ülke, gerekse ziyaretçi sayısındaki gözle görülür artış, fuarın geçmiş yıllara nazaran daha verimli geçmesini sağladı. Bundan sonra da Coverings’e katılarak ABD’de Türk seramik ürünlerinin daha çok tercih edilmesini sağlayacağız” dedi. Yamaner, gelecek yıl Orlando’da gerçekleşecek Coverings Fuarı’na sektör firmaları olarak daha geniş bir stand ile katılacaklarının da altını çizdi.

Türkiye en yoğun katılım gösteren ülkeler arasında
Seramik Tanıtım Grubu, fuardaki standı ile yüzlerce profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Yurtbay Seramik, Kale Seramik ve Ege Seramik firmalarının standları ile katıldığı fuara, Kütahya, Söğütsen, Umpaş, Uşak, Vitra, Akgün ve Graniser gibi seramik firmaları da temsilcileri ile hazır bulundu. Türkiye’nin en yoğun katılım gösteren ülkeler arasında yer aldığı fuarda, aralarında Almanya, ABD, İngiltere, Japonya ve İtalya’nın da olduğu 38 ülkeden firmalar yer aldı. Fuara bu yıl 16. kez katılım gerçekleştiren Türk karo üreticisi firmaları, toplamda 72 metrekarede kurulu standlarında ikili görüşmeler ve çeşitli materyaller ile kaplama malzemelerinin tanıtımını yaptı.