Serdar İnan'ın çılgın projeleri

Yurt dışına çıkışının ardından dün twitter hesabından şirketinin iflasını isteyen İnanlar İnşaat patronu Serdar İnan, çılgın projeleriyle gündeme gelmişti.

2016 yılında sürdürülen FETÖ soruşturmaları kapsamında ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alınan İnanlar İnşaat Patronu Serdar İnan, Kanal İstanbul, Özgürlük Adası-Havvada ve Hızlı Tren Projesi-İHT ile gündeme gelmişti. Serdar İnan özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kanal İstanbul'a 30 milyar lira teklif sunan yatırımcı var." sözleriyle gündemin bir numaralı kişisi olmuştu

Çılgın projelerle konuşulmuştu

Hafta sonunda yurt dışına kaçtığı iddiasının ardından twitter'den yaptığı açıklama ile şirketinin iflasını isteyen İnanlar İnşaat patronu Serdar İnan, ilk olarak  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde  açıkladığı Kanal İstanbul projesi ile gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kanal İstanbul'a 30 milyar dolar teklif sunan bir yatırımcı var" açıklamasındaki yatırımcının kendisi oolduğu anlaşılınca bir açıklama yapan Serdar İnan da: "Kanal İstanbul'u kanalıyla, limanları ve konutlarıyla 30 milyar dolara tek başıma yapmaya hazırım" demişti.

 

Serdar İnan'ın çılgın projeleri

 

Özgürlük Adası projesi

Serdar İnan'ın çokça konuşulan bir diğer projesi de HAVVADA olmuştu. İnan, Kanal İstanbul projesinden elde edilecek hafriyatla 3 bin metrekarelik bir ada üzerinde 300 bin insanın yaşayacağı bir şehir planlamıştı. Proje alanın merkezini çevreleyen 6 farklı büyüklükte tepe ve bu tepelerin adanın alt yapısını destekleyen kubbeler şeklinde tasarlandığı bir yaşam alanı şeklinde kurgulanmıştı. Havvada projesi, bu tepeler üzerinde teraçalandırılmış şekilde oluşturulan konut dizaynı üzerinde yükselecekti. 16.5 milyon metrekare büyüklüğe sahip bu projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyordu. 

Hızlı tren projesi

 

Serdar İnan'ın çılgın projeleri

 

İnan'ın bir diğer hızlı projesi de Marmara'nın çevresini dolaşan 600 kilometre uzunluğundaki Yüksek Hızlı Tren idi. İstanbul'dan Bursa'ya yarım saatte, Bandırma'ya ise 1 saatte ulaşım hedefleyen bu proje, trenin gövdelerinin bağımsız lokomotifleren oluşumu, ilgili yerlerde de lokomotiflerin gidecekleri istasyona gitmek üzere ana eklemden ayrılması üzerine kurgulanmıştı. Hiç durmadan sabit hızla 300 kilometreye uzanacak proje 7 milyar dolara mal olacaktı. 

 

Firma Bilgisi: Inanlar Inşaat