Serra’yla Archiprix heyecanı başlıyor

Yapı Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen Archiprix-Türkiye heyecanı Serra’nın desteğiyle başlıyor

Serra’yla Archiprix heyecanı başlıyor

25 Mayıs 2012

Yapı Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığı ile bu yıl 17’ncisi düzenlenecek olan Archiprix-Türkiye yarışmasına başvurular başladı. Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerinin seçildiği yarışma için adayların projelerini, 10 Eylül 2012 gününe kadar, internet adresi ve kargo yoluyla teslim etmeleri gerekiyor. Seranit’in Serrá markasının da bu yıldan itibaren 6 yıl boyunca destek vereceği yarışmada büyük ödül ise 5 bin TL. Öğrencilerin 2011-2012 akademik yılı, şubat ya da haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılacakları yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından ya da yarışmanın internet adresinden elde edebilecek.
Archiprix - Türkiye 2012 jürisinde, Cem Sorguç, Can Çinici, Gürhan Bakırküre, Selim Cengiç ve Michel Rojkind yer alacak. Geçen yıldan bu yana verilmeye başlanan Archiprix - Türkiye Sürdürülebilirlik Ödülü’nün seçiminde ise Altensis kurucu ortağı, yeşil bina danışmanı Berkay Somalı destek olacak. Archiprix - Türkiye 2012 kapsamında yarışmanın destekçisi Serrá da bir yarışmacıya ödül verecek. Serrá Özel Ödülü’nü kazanan öğrenci Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek bir “Tasarım Kültürü Deneyimi”  mimari gezisine katılma şansı elde edecek.
Archiprix - Türkiye 2012’nin bir araya getirdiği genç ve yetenekli mimarlar bu yıl ödüllerini, Aralık ayında Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Tören öncesi, jüri üyeleriyle yarışmacıların tartışmasına olanak tanıyan bir de kolokyum düzenlenecek. Kolokyum, ödül alan proje sahiplerinin projelerini sunmaları ile başlayacak, jüri ve katılımcıların değerlendirmeleri ile sürecek. Katılan tüm projeler ödül töreninde Yapı-Endüstri Merkezi’nde sergilenecek, web sitesi aracılığıyla ulaşılabilir olacak, ayrıca ödül alan tüm projeler YAPI dergisinde yayımlanacak.

Archiprix -Türkiye 2011-2012 Akademik Yılı Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5.000 TL
İkincilik Ödülü: 3.500 TL
Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL
Mansiyon (3 adet): 2.000 TL (Her biri için)
Serrá Özel Ödülü: Tasarım Kültürü Deneyimleri "Hollanda Mimari Gezisi"
Sürdürülebilirlik Ödülü: 2.500 TL


Yarışma Takvimi:
Son Teslim Tarihi:
10 Eylül 2012
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Kolokyum: 5 Aralık 2012