Sertifikaya akademisyen yorumu: Kentsel rantı tabana yaymak

İnşaat sektörü tarafından memnuniyetle karşılanan "gayrimenkul sertifikası"nı yorumlayan İTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Günçavdı, uygulamayı "Kentsel rantın tabana yayılmasına yönelik" bir hamle olrak değerlendirdi

Sertifikaya akademisyen yorumu: Kentsel rantı tabana yaymak

Başbakan Yardımcısı Canikli tarafından Resmi Gazete'ye gönderildiği açıklanan ve sektör profesyonellerince memnuniyetle karşılanan gayrimenkul sertifikası uygulamasını değerlendiren akademisyen Öner Günçavdı, sistemi "tasarrufları artırmaya yönelik bir hamle olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu söyledi.

Temel amaç kentsel rantı tabana yaymak
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Günçavdı, uygulamanın gerçek amacının "kentsel rantı tabana yaymak" olduğunu ve söz konusu girişmde geliri sağlayacak olanın "olası bir rant" olduğunu vurgulayarak:

"Söz konusu rant değeri nasıl belirlenecek? Bu belli değil. Çok daha önemlisi ticareti ikincil piyasada yapılacak bir araç olarak, bu ticaretin nasıl olacağı piyasadaki fiyatın nasıl belirleneceği de kesin değil. İİkincil piyasadaki değerin belirlenmesi ve diğer araçlara kıyasla çok daha fazla spekülasyona, ayrıca dışarıdan müdahaleye açık görünüyor..." ifadelerini kullandı. 

Yabancı yatırımcı soru işareti
Prof. Dr. Öner Günçavdı, böylesine spekülasyona ve dışarıdan müdahaleye açık bir uygulamanın netlikten uzak olduğunu ve bu durumda da yabancıların böylesi bir finansal araca yönelik iştahının sınırlı kalacağını da sözlerine ekledi. 

Sektör finansman sorunun aşar

Gayrimenkul Sektörünün finansman sıkıntısı içinde bulunduğunu ve sertifika hamlesinin bu sorunlara çare olacağını belirten Konut Geliştiricileri Derneği ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik: "Ciddi banka borçları olan firmalar var. Bankadan kredi almak yerine sertifika ihracı yoluna gidebilir." şeklinde konuştu.