Servet GYO’dan Almanya’da dönüşüm

Kısa bir süre önce Frankfurt’un sembol sanayi tesisislerinden Neckerman Area olarak bilinen OSWE şirketini gayrimenkulleriyle satın alan Servet GYO, OSWE’nin bir bölümünü çevredeki sanayi alanlarıyla birlikte dönüştürmeyi hedefliyor

Servet GYO’dan Almanya’da dönüşüm

4 Haziran 2014 / Posta Gazetesi

Sinpaş Grubu’nun özellikle ticari gayrimenkule odaklanan iştiraki Servet GYO, Almanya'nın Frankfurt şehrinde 60 milyon euroya satın aldığı dev ticari kompleks OSWE'de, dönüşüm hedefliyor. Yeni Avrupa Merkez Bankası binasına yakın konumuyla dikkat çeken OSWE, şehrin önemli ofis, lojistik, depo ve perakende alanı olarak dikkat çekerken, ilerleyen dönemlerde bölgedeki diğer sanayi alanlarını da kapsayan bir dönüşüme girmesi planlanıyor.

Konut açığı dikkat çekiyor

Hem Almanya Merkez Bankası hem de Avrupa Merkez Bankası'nın varlığı nedeniyle Avrupa'nın finans merkezlerinden olan Frankfurt'ta ciddi bir konut açığı bulunuyor. Bölgedeki sanayi alanları dönüşmeye başlamış ancak, bu alanlar da ağırlıklı olarak ofis kullanımına açılıyor. OSWE'nin yer aldığı bölgenin 200 yıllık sanayi alanı olduğunu belirten Mahmut Çelik, "Sanayi tesisleri artık buradan çıkmaya başlamış. Belediye de sanayi tesislerinin buradan çıkmasını istiyor. Bizim tesisimizde yapılarımızın hali hazır durumu çok iyi ve uzun süreli kontratlarımızın bulunduğu kiracılarımız var. Ancak geleceğe dönük olarak, bu tesisi nasıl değerlendirebiliriz diye düşündük. Belediyeden de 'Siz bu işin uzmanısınız, dilediğiniz gibi yapabilirsiniz' yanıtı aldık" diye konuştu.

Hedef bölgesel dönüşüm

Frankfurt'ta ciddi bir konut açığı olduğunu, arazi üretmenin de sıkıntılı olduğunu ifade eden Mahmut Çelik, "Arazi üretilmeyince de ortaya konut açığı çıkıyor. Belediye başkanının seçimdeki ana sloganı 'Yeni konut alanları açacağım'dı. Bizim 'Frankfurt'ta konut açığını kapatacağız' gibi bir iddiamız yok ama burası dikkatlerin üzerinde olduğu bir yer. Burada tüm yapıları iptal edip, tamamını konut yapsak 3 bin yeni konut inşa etmiş oluruz. Ancak bazı yapılar tescilli olduğu için dönüştüremiyoruz. Şu anda 60 dönüm boş bir alanımız var. Burayı konut olarak değerlendirebiliriz. Buradan lojistiği kademeli olarak kaldırıp, konut ve perakende alanları yapmak istiyoruz. Frankfurt'ta bu büyüklükte başka araziler olmadığı için dikkatleri üzerine çekiyor. olan 300 bin metrekarelik alandaki komşu parselin sahibi olan Allessa kimya şirketi de bu gelişimin içinde olacağını belirtti. Şu anda Allessa ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hem bizim hem de komşu parselin birlikte masterplanını hazırlatacağız. Masterplan için 6-7 ekiple çalışıyoruz. İçlerinde Bosphorus City projesinin master planını yapan Alman mimar Albert Speer de var. Orta ve uzun vadede içerisinde konut, perakende, ofis ve konaklama alanlarının olduğu yeni bir tesis planlıyoruz."

Almanya’nın lojistik merkezi

GEÇEN yılın sonunda Servet GYO bünyesine giren OSWE, şu anda yüzde 35 doluluk oranına sahip ve yıllık 4.5 milyon euro kira getirisi var. Şu anda tesiste 30 kiracılarının bulunduğunu söyleyen Mahmut Çelik, "Biz satın aldıktan sonra 6 kiracı daha geldi. OSWE’nin, 291 bin 159 metrekare kiralanabilir alanının 86 bin metrekaresi halihazırda kiralanmış durumda. OSWE’de birbirinden farklı ve sektörünün öncü şirketleri olan BLG Logistic, Universium Incasso, Möbelum ve Rene Sola gibi kiracılar bulunuyor" dedi. Bünyesinde lojistik merkezi, depolama, ofis ve perakende alanları, TV stüdyosu, araç bakım ve otopark alanları bulunan OSWE, yatırımcılara, tek katta 200 metrekareden başlayan ve 20 bin metrekareye kadar ulaşan ofis seçenekleri sunuyor.