Sezonluk kiralar mercek altında

Kentsel rantlarla ilgili çalışmalarına hız veren Maliye Bakanlığı turizm bölgelerindeki sezonluk kiraları mercek altına almaya hazırlanıyor

Sezonluk kiralar mercek altında

Kentsel rantların tespitiyle ilgili olarak uzun süredir çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanlığı, belediyeler, Çevre Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile birlikte oluşturacağı ekiplerle inşaat, turizm ve sağlık sektörlerini mercek altına almaya hazırlanıyor. Bakanlık değeri artan arsa ve araziler için değer artış kazancı vergisi isteyecek.

Çalışmalar kapsamında ilk kez gözler, sezonluk ev kiralarının yoğun olduğu turizm merkezlerine çevrilecek. Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre  turizm sezonunda evlerini günlük ya da sezonluk kiraya veren kişiler mercek altına alınacak ve yurtdışı organizasyonlarda çalışanlarla birlikte elde ettikleri kazançlar tespit edilmeye çalışılacak. 

Değer artarsa vergi de artar
Kayıtlı ekonomiye geçiş eylem planı kapsamında yapılan 3 yıllık planlarda önceliğin inşaat, turizm ve sağlık gibi sektörlere verileceğini açıklayan maliye yetkilileri, belediyelerle ortak hareket etme kararı aldıklarını bildirdi. Bu çalışmalar kapsamında imar geçen yerlerin Maliye'ye bildirilmesiyle başlayacak süreç, oluşturulan timlerin sahaya inmesiyle sürecek. Ekip içerisinde Maliye, Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan elemanlar da yer alacak. Böylece imar geçen yerlerde değeri artan arsa ve araziler için değer artış kazancı vergisi istenecek.