SGK'dan şehit yakınları ve gazilere faizsiz konut kredisi imkanı

SGK, 15 Temmuz 2016 darbe girişimin karşı mücadelede şehit olanların yakınlarına ve gazi olanlara faizsiz konut kredisi imkanı sunacak

SGK'dan şehit yakınları ve gazilere faizsiz konut kredisi imkanı

SGK, 15 Temmuz 2016 darbe girişimin karşı mücadelede şehit olanların yakınlarına ve gazi olanlara faizsiz konut kredisi imkanı sunacak. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, darbe girişiminde hayatını kaybeden ya da malul hale gelen sivil vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine aylık bağlanacak. Aylıklarda, ilgililerin mevcut öğrenim durumları esas alınacak ancak terör eylemlerine maruz kalan erbaş ve erler gibi yüksek derece ve kademe üzerinden hesaplanacak. Böylece bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin  203 lira olacak. 

Faizsiz konut kredisi imkanı 

Başkasının yardımı olmadan yaşayamayacak derecede malul olan gazilere, asgari ücretin net tutarının iki katı aylık bakım ücreti ödenecek. Bu tutar 2 bin 354 liraya denk geliyor. Şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara aynı zamanda 2016 yılı itibarıyla 94 bin lira tutarında faizsiz konut kredisi imkanı sunulacak. 

Çocuklara eğitim desteği

Şehit ve gazilerin çocukların ilköğretimde 1.398 TL, lisede 2.098 TL, yükseköğretimde ise 2.797 TL tutarında bir yılda 1 defa eğitim-öğretim yardımı ödenecek. 

Başvurular valiliklere yapılacak

Şehit ve gazilerin kendileri ile hak sahipleri, yurt içinde toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Şehit olanların yakınları ile gaziler bu haklardan yararlanabilmek için valiliklere başvuracak.