Shiller nerede yanıldı?

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Şekerbank'ın 60. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye'ye gelen ekonomist Robert Schiller'in 'emlak balonu' yorumlarını sayfasına taşıdı

Shiller nerede yanıldı?

18 Haziran 2014/Emlakwebtv
Şekerbank'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen 2013 Nobel Ekonomi ödülü sahibi Prof. R. Shiller'in Türk konut sektörüne ilişkin "balon olabilir de olmayabilir de" şeklindeki açıklamalarını Habertürk Gazetesi ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşesine taşıdı. Yıldırım, Gaziantep dışındaki hiçbir ilde fiyatların, bizzat Shiller tarafından geliştirilen teoriye uymadığını yazdı.

Shiller'in konut balonlarının ölçümü hususundaki "Fiyatlar beş yıl içinde yüzde 100 artmışsa orada balon vardır!" şeklinde özetlenebilecek formülasyonunun, ancak enflasyondan arındırılmış-reel-bir artış şartına bağlı olduğunu dile getiren Yıldırım, Türkiye'de son 4 yıl 3 ayda yaşanan fiyat artışının bu ölçütün çok altında kaldığını yazdı. Yıldırım, bu dönem içerisinde ortalama artışı yüzde 55.5 olarak göstererek, "Aynı dönemdeki enflasyondan arındırılmasıyla geriye yüzde 14'lük reel bir artış kalıyor. Böyle bir artış balonlaşmaya yakın değil" ifadelerini kullandı.

Bir balon varsa o da Gaziantep
Bu süre içerisinde İstanbul'da yaşanan yükselmenin yüzde 74 olduğunu, ancak reel rakam hesaplamalarıyla  bu oranın da yüzde 27.7 olarak belirlendiğini yazan Yıldırım, İstanbul için "Balonlaşma aşamasında değil" dedi. Yıldırım, Türkiye'de Shiller'in balon formülasyonuna uyan yerin Gaziantep olduğunu belirterek, burada yüzde 120'yi bulan artışın enflasyondan arındırılmış haliyle yüzde 61.4'ü bulduğunu belirtti. Bu artışta Suriye göçlerinin etkisinin araştırılması gerektiğini de belirten Yıldırım, "Balonlaşmaya en yakın bölge burası" dedi.