Sigarayı bırakma hakkında ipuçları

Sendebirakabilirsin.com", sigarayı bırakmakta kararlı olanlar için bilimsel içeriğiyle hizmete girdi. Site sigara bağımlılarına ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sunuyor

Sigarayı bırakma hakkında ipuçları

8 Nisan 2013 / emlakwebtv
Sigarayı bırakmak isteyenler, çoğu kez tamamen bırakmadan önce 2-3, hatta daha fazla başarısız deneme yaşayabiliyorlar. Hayatlarını tamamen değiştirecek olan bu karar, kalp krizi ve kanser gibi hastalık risklerini düşürmenin yanı sıra, ailelerin ve çocukların sağlığını da olumlu etkiliyor. Günlük içilen paket miktarı arttıkça mali yükü de artan sigarayı bırakmak isteyenler için artık her adımda kolaylıkla başvurabilecekleri, bilimsel içeriğiyle farklılaşan “Sendebirakabilirsin.com” kullanıma girdi.

15 yıl boyunca günde 1,5 paket sigara içen bir kişinin içtiği sigaranın maliyeti 65 bin TL’yi geçiyor
“Sendebirakabilirsin.com” sigarayı bırakmak isteyenler için sunduğu çeşitli ipuçları ve bilgilerle bir kaynak ve destek aracı olarak konumlanıyor. İçiciler burada “sigaraya ne kadar para harcıyorum”, “ne kadar bağımlıyım” gibi soruların cevaplarını da bulabiliyor.

Adım adım nasıl Sendebirakabilirsin1?
“Sendebirakabilirsin.com”da bulunan Nikotin Bağımlılık Testi’yle içiciler öncelikle bağımlılık düzeyini öğreniyor. Sigarayı neden bırakamadıklarını merak edenler için sigaranın bağımlılık yapma mekanizmasını görsel olarak anlatan bir videoya da buradan erişilebiliyor.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin öncelikle bu fikre kendilerini hazırlamaları ve bu bağımlılıktan kurtulmaya kararlı olmaları gerekiyor. Ardından hekim ya da eczacı gibi sağlık profesyonellerinden destek almak önem taşıyor. Hekim desteği almak isteyenler, kendilerine en yakın sigara bırakma merkezlerinin adreslerini de “Sendebirakabilirsin.com”dan öğrenebiliyor. Sigarayı bırakmak ve bıraktırmak isteyenler, burada ayrıca günde içilen sigara sayısı ile sigara içtikleri yılı girerek sigaraya yıllar içinde ne kadar para harcadıklarını öğrenebiliyor, bırakırken yaşadıkları zorluklarla nasıl başa çıkacakları hakkında ipuçları edinebiliyorlar.

Neden Sen de Bırakmalısın?
Sigara kullanımının, nikotine karşı fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olan kronik, nüksedici bir hastalık olduğu artık biliniyor. Sigarayı bırakmak zorlu bir süreç ve yalnızca iradesiyle bırakmaya çalışanların yalnızca yüzde 5’i başarılı oluyor. Yapılan çalışmalar bu süreçte hekimden alınacak desteğin bırakma şansını artırdığını gösteriyor.