Şİle Örnek Köy projesi başladı

Şile'nin tarihi ve kentsel dokusunu koruma altına almak için, Şile ve köylerinde özgünlüğü bozulmadan günümüze kadar ulaşan ahşap evler yeniden yapılandırılacak

Şİle Örnek Köy projesi başladı

Şile'nin tarihi ve kentsel dokusunu koruma altına almak için, Şile ve köylerinde özgünlüğü bozulmadan günümüze kadar ulaşan ahşap evler yeniden yapılandırılacak. 

Örnek Köy projesi Şile'de başladı 

Tarihi yapıların ve kentsel dokunun korunması için planlanan örnek köy projesi ilk etapta Şile Akçakese Köyü'nde yapılacak. Daha sonra ise Kabakoz, Ahmediye ve Göksu köylerini de kapsayacak olan örnek köy projesi Çatalca ve Silivri köylerinde de gerçekleştirilecek. 

Proje kapsamında 962 ev belirlendi 

Proje ile ilgili ilk etapta Akçakese Köyü'nde 962 evin belirlendiğini söyleyen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, tarihi çevre koruma çalışmaları kapsamında kültür ve doğa varlıklarını belirlediklerini, ahşap evlerin yanı sıra günlük hayat ile ilgili çeşme, hamam, yapılar, dini kurumlar, ticari hayatın vazgeçilmezi olan çarşılar, sokakları çevreleyen duvarlar gibi çevrenin oluşmasına katkıda bulunan yapıları, ağaç, meydan gibi çevresel öğelerin envanterinin çıkarıldığını söyledi. Şile örnek köy projesi ile var olan yapıların restore edilerek yerli ve yabancı turistlerin Şile'ye çekilmesi hedefleniyor.