Silivri metrosu için projelendirme çalışmaları başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri'ye uzanacak 32.5 kilometrelik metro hattı için projelendirme çalışmalarının başladığını söyledi

Silivri metrosu için projelendirme çalışmaları başladı

İstanbul Silivri'ye metro hattı için çalışmalara başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplam uzunluğu 32.5 kilometreyi bulacak Silivri metrosunun programa alındığını ve projelendirme çalışmalarının başladığını duyurdu.

Bin metresi 50 milyon dolardan, 1.6 milyar dolarlık yatırım

Silivri'de düzenlenen İş Adamları Derneği toplantısında söz alan İBB Başkanı Kadir Topbaş, 32.5 kilometreyi bulacak Silivri metrosu için çalışmaların başladığı bilgisini verdi. Metro çalışmalarının 1000 metresinin 50 milyon dolara mal olduğunu söyleyen Topbaş: "32.5 kilometre çarpı 50 ne yapıyor? 1.6 milyar dolar. Bunu Türk lirasına çevirirsen 6 katrilyonun üzerinde bir rakam..." ifadelerini kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu projeleri hayata geçirirken, devlete ya da bir finans kurumuna ya da bankaya günü gelmiş bir TL borç yapmadığını belirten Topbaş,belediyenin kendi kaynaklarıyla projeleri hayata geçirmeye çalıştığını dile getirdi. 

Kendi metrosunu kendi yapan tek belediye

Başkan Topbaş, İBB bütçesinden en yüksek payın ulaştırmaya ayrıldığını da hatırlatarak: "Dünyada bizden başka, kendi metrosunu yapan belediye yok." şeklinde konuştu. 

Kaynaklar doğru ellerde kullanılmalı

Kadir Topbaş, Kaynakların doğru ellerde kullanılmasının önemine de dikkat çekerek: "13 yıllık zaman içinde İstanbul'a 98 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bu yatırımlarımızın 2 milyarı ise Silivri'ye gitti. Kazamızda paramız var. Başka hiçbir kuruma borcumuz yok..." şeklinde konuştu.