Silivri ve Beyoğlu’ndaki konut fiyatlarında bir yıldır artış yok!

Türkiye genelinde konut fiyat endeksinin yıllık yüzde değişimlerine bakıldığında ise belirgin bir artış göstermeyen illerin olduğu ana bölgelerin Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri olarak sıralanıyor

Silivri ve Beyoğlu’ndaki konut fiyatlarında bir yıldır artış yok!

24 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Emlakjet.com, gayrimenkul fiyatları artış göstermeyen bölgelere dair yaptığı araştırmayla ilgi çekici sonuçlar elde etti. Emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, mevcut satılık konutlardan edinilen bilgiye göre, Şubat 2013 ve Şubat 2014 arasında geçen sürede Türkiye genelindeki gayrimenkul fiyat artışının yüzde 13,32 olarak gerçekleştiğini, yüzde 20 artışla liderliğin yine İstanbul’da olduğunu vurgularken, en yüksek artışı yakalayan İstanbul’un konut fiyatlarında artış göstermeyen bölgelerinin ise Silivri ve Beyoğlu olduğunu söyledi.

Emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, Silivri ve Beyoğlu’ndaki gayrimenkullerin fiyatlarının artış göstermemesi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Şehir içinde havuzlu ve sosyal tesisli proje sayısının artması Silivri'nin uzak bulunmasına sebep olmuş ve cazibesini biraz azaltmış görünüyor. Ayrıca Silivri’de planlanan pek çok yeni projenin iptal edilmesinin veya belirsiz durumda olmasının satışları dolayısıyla artış oranlarını da düşürdüğünü söyleyebiliriz. Beyoğlu’nda ise yayalaştırma projesi yol yapım inşaatı, iş yerleri/restoranlara yönelik yeni düzenlemeler, gösteri ve eylemlerin yoğun gerçekleştiği bir yer olmasının artışa olanak vermediğini söyleyebiliriz.”

Karadeniz ve Doğu Anadolu’daki konut fiyatları belirgin bir artış göstermiyor
emlakjet.com’un araştırmasına göre, Türkiye genelinde konut fiyat endeksinin yıllık yüzde değişimlerine bakıldığında ise belirgin bir artış göstermeyen illerin olduğu ana bölgelerin Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri olarak sıralandığı görülüyor. Okan Arı, Hakkari ilinde konut fiyat artışlarının, Türkiye geneline bakıldığında en düşük düzeyde olduğunu, yüzde 2,36 olarak gerçekleştiğini söyledi: “Bitlis ve Muş şehirleri de Hakkari’yi yakın bir oranla takip ediyor. Çok fazla yatırım yapılmayan ve fiziki koşullarından dolayı çok göç veren bu illerde, artışların düşük olması beklenmedik bir durum olarak görünmüyor.”

Belirgin oranda fiyat artışı göstermeyen diğer illerin Karabük, Zonguldak ve Bartın olduğunu söyleyen Arı; “Batı Karadeniz illerini ise Doğu Karadeniz’de Giresun, Artvin, Rize, Ordu ve Trabzon takip etti. İnşaat sektöründe güçlü olan Karadenizliler, kendi bölgelerinde de konut inşaatları yapıyorlar, fakat pazarlama teknikleri yeterli talep yaratamamış görünüyor. Yeni projeler kapsamında yapılan evlerin satış oranları yüzde 40’larda kalarak arz fazlasının oluşmasına neden oluyor. Bölgedeki arz ve talebin açılması, bugün konut fiyatlarının artmasının önündeki en büyük engel olarak görünüyor. Bunun yanı sıra, konut faiz oranlarının bu dönemde yükseliş göstermesi, Karadeniz’in en çok göç veren bölgelerden biri olması, özellikle de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan yatırımların düşük düzeyde kalması arz talep aralığının açılmasına sebep oluyor. Karadeniz’de konut alımının bir yatırım aracı olarak görülmemesi ve daha çok ihtiyaç gözüyle bakılması da birden fazla konut alımlarının önüne geçerek, bölgedeki talep miktarını etkileyen faktörlerden” dedi.