Silivri'de tarım arazilerine imar tartışması büyüyor

Silivri'nin Alipaşa Mahallesi, TEM Kuzey kenarında yer alan 2 bin 500 dönümlük tarım arazisine sanayi sitesi yapım girişimi tartışmalara neden oldu. Silivri Belediye Başkanı Işıklar: "Tarım arazilerine korumaya kararlıyız..." mesajı verdi.

Silivri'de tarım arazilerine imar tartışması büyüyor

İstanbul'un Silivri ilçesi Alipaşa Mahallesi'nin TEM'e komşu, 2 bin 500 metrekarelik tarım arazisi üzerinde sanayi sitesi yapma girişimi tartışmalara neden oldu. Özel bir firma tarafından asılan bir tabelada 6306 sayısı yasa ve yönetmelikler çerçevesinde imara açılma girişiminin farkında olduklarını söyleyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, tarım arazilerini korumaya kararlı oldukları mesajını verdi.

İstanbul'un dev tarım potansiyeli
Işıklar, Silivri'nin İstanbul'un anayasası olarak kabul edilen 1/100 binlik imar planında, doğal koşulları koruyan ve zenginleştiren bir uygulama perspektifine sahip olduğunu belirterek: "Plantaki 42 kilometrelik sahil ve ekolojik tarım topraklarını korumayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu. Söz konusu arazide S.S. Maslak İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve İstanbul Finans Danışmanlık A.Ş. isimli firma tarafından bir sanayi sitesi kurma girişiminin bulunduğunu söyleyen Işıklar:

"Planda burada hiçbir şekilde yerleşim ve diğer inşaat faaliyetlerine izin verilmemektedir. Kentin anayasasında böyle bir ifade yoktur. Sosyal binalarda yayınlanan demolarda, buradaki binalar gitmiş gibi bir algı oluşturuluyor." dedi.

Bu firmaların hiçbir tasarrufu yok
Adı geçen firmaların araziler üzerinde herhangi bir tasarrufunun bulunmadığnı buna karşın imara açılacaktır tabelasının hukuki bir dayanağı bulunmadığına da değinen Başkan Işıklar: "Tabelalar halkta tedirginlik yarattı. Proje oldu bittiye getirilmeye çalışıyor. İzin vermeyeceğiz..." ifadelerini kullandı.